Un bărbat, acuzat că a atins indecent o fată de 12 ani, a ajuns la spital în comă după ce jandarmii au folosit gaze lacrimogene pentru a-l putea încătuşa

0
Publicat:
Ultima actualizare:
FOTO ARHIVĂ

Un bărbat de aproximativ 50 de ani din Vatra Dornei, judeţul Suceava, a ajuns la spital, vineri, după ce şi-a pierdut cunoştinţa în urma intervenţiei unui echipaj de jandarmi, oamenii legii folosind materialele din dotare,inclusiv gaze lacrimogene, pentru a-l putea încătuşa.

Jandarmii fuseseră chemaţi în locul unde avea loc un spectacol folcloric, de către o persoană care a reclamat că fiica sa de 12 ani a fost atinsă indecent şi repetat de bărbat, iar acesta a devenit recalcitrant şi agresiv când i s-a cerut să se legitimeze.

Potrivit unui comunicat de presă transmis de Inspectoratul de Jandarmi Judeţean Suceava, o patrulă de jandarmerie care asigura măsuri de ordine în zona Parcului Municipal Vatra Dornei, cu ocazia Festivalului de Folclor pentru Copii şi Tineret, a fost sesizată, vineri, de o persoană că în apropierea scenei de spectacol un bărbat a atins-o în mod indecent şi repetat pe fiica sa, în vârstă de 12 ani.

Echipajul de jandarmi a ajuns acolo, l-a identificat pe bărbat şi i-a solicitat să se deplaseze în afara zonei de spectacol, pentru a i se stabilit identitatea.

Atunci, bărbatul, în vârstă de aproximativ 50 de ani, din municipiul Vatra Dornei, a devenit recalcitrant şi agresiv, jandarmii fiind nevoiţi să folosească materialele de intervenţie din dotare, şi anume gaze lacrimogene, potrivit digi 24.

La scurt timp, bărbatul şi-a pierdut cunoştinţa, iar jandarmii au solicitat imediat echipajul medical pentru acordarea primului ajutor. Bărbatul a fost stabilizat şi transportat la spitalul din localitate, se arată în comunicat.

Bărbatul a făcut infarct şi a intrat în comă după ce substanţele i-au fost pulverizate în faţă de la distanţă mică, potrivit digi 24.

Mai multe pentru tine:
Nicușor Dan: „Avem obligația să combatem prin toate mijloacele discursul antisemit”, după ce a contestat legea privind combaterea antisemitismului
Eduard, un copil de 10 ani, crescut de bunici și abandonat de părinți, luptă pentru viață! A vomitat sânge și are nevoie de o operație urgentă la inimă. AJUTĂ ȘI TU!
Cauza morții bateristului Marius Keseri de la Direcția 5. Prietenii rup tăcerea. „Boala cumplită îl schimbase, nu-l mai recunoșteai. Venea la biserică să se roage”. Ultimele fotografii
Maria Buză are un meniu de poveste. Actrița mănâncă o dată pe zi: „Dacă este curat prin frigider, rămân nemâncată”
Consilierul prezidențial Ludovic Orban nu crede că PSD va fi reformat cu Grindeanu la conducere. Ce spune despre o posibilă numire ca director SRI
Femeile care au înfruntat foamea, frica și moartea: adevărul despre cum a distrus Uniunea Sovietică Moldova anilor ’40
Alimentul care nu trebuie să lipsească din farfuriile românilor. Dr. Virgiliu Stroescu îl recomandă în fiecare zi: „Ne curăță și ne vindecă tot organismul”
I-a donat propriul rinichi, dar n-a fost invitată la nunta Selenei Gomez. Cum explică donatoarea trădarea
Prințesa Rajwa a dus moda din Iordania la Palatul Elysée din Paris! Întâlnire istorică cu Brigitte și Emmanuel Macron
Zodiile care vor da nas în nas cu fericirea în această toamnă. Acești nativi vor plânge de bucurie
Un obiect unic pe teritoriul fostei provincii romane Dacia, descoperit la Turda