Ofiţer SIPI cercetat penal pentru că ar fi rupt în bătaie un adolescent care a vorbit cu fiica lui. Fata şi-a cerut scuze în numele tatălui

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Urmele lăsate pe gâtul copilului de ofiţerul SIPI

Un ofiţer din cadrul Serviciului de Informaţii şi Protecţie Internă (SIPI) din Prahova este cercetat într-un dosar penal pentru loviri şi alte violenţe. Poliţistul este acuzat că ar fi bătut un adolescent în vârstă de 14 ani.

Scandalul a avut loc duminică seara, într-un cartier de la periferia oraşului Ploieşti. Băiatul ar fi fost agresat după ce a fost văzut stând de vorbă pentru câteva minute într-o parcare, cu o colegă de şcoală, fiica poliţistului. Deranjat de situaţie, tatăl fetei l-a urmărit pe băiat până în dreptul unei staţii de tramvai, unde l-a bătut cu pumnii şi picioarele şi l-a ameninţat cu moartea dacă se mai aporpie de fată.

”Copilul s-a întâlnit întâmplător cu o colegă de şcoală, undeva într-o parcare. Au stat de vorbă preţ de câteva secunde, nu mai mult. Au vorbit despre începerea anului şcolar, dacă se duc la şcoală pe 7 septembrie sau pe 15, că nu este sigur nimic. Atât, doar despre asta au vorbit şi apoi s-au despărţit. Tatăl fetei l-a urmărit şi într-o staţie de tramvai pe traseul 5 l-a acostat şi a început să-l lovească. L-a strâns de gât şi l-a dat cu capul de un zid. Apoi, mi-a spus că l-a lovit şi cu picioarele. Totul din senin, aşa”, povesteşte Cătălin Ionescu, tatăl băiatului bătut de ofieţrul SIPI.

Imediat ce a scăpat din mâinile agresorului, copilul a sunat la 112 şi şi-a anunţat şi părinţii. Agresorul a fost identificat, iar Poliţia Prahova a început ancheta.

Adolescentul însă s-a ales cu răni în jurul gâtului, vizibile, dar a rămas şi cu o traumă psihică, susţine tatăl acestuia.

”Mi-a spus că visează noaptea că e strâns de gât şi că este ameninţat cu moartea. Nu e chiar bine băiatul”, susţine bărbatul.

Acesta a declarat pentru ”Adevărul” că a mers împreună cu fiul său la Serviciul de Medicină Legală pentru o evaluare, dar şi că a depus o plângere la Poliţie, chiar dacă fiica poliţistului şi-a cerut scuze în numele tatălui ei.

”E adevărat, fata i-a trimis un sms băiatului meu în care îşi cerea scuze. Se pare că totul s-ar fi întâmplat din cauza consumului de alcool, dar totuşi mi se pare mult prea mult”, a explicat Cătălin Ionescu.

În cauză a fost declanşată o anchetă penală pentru săvârşirea infracţiunii de loviri şi alte violenţe. Fiind ofiţer SIPI, dosarul deschis pe numele agresorului va fi declinat la Parchetul Militar.

Mai multe pentru tine:
Ziua în care Biserica a deschis porțile doar pentru personalități. De ce oamenii de rând n-au avut acces în interior la slujba de sfințire a picturii Catedralei Neamului VIDEO
Cea mai puternică rugăciune! Spune-o zilnic şi scapi de orice rău
Radu Mazăre, viață de lux în Madagascar. Cum arată resortul fostului primar al Constanței. Bungalow-uri generoase, cu vedere spre Oceanul Indian
Mirabela Grădinaru, criticată de stiliști pentru că ar fi confundat Sfințirea Catedralei cu o… înmormântare: „Nu apari cu doliu pe cap! Nu ești la funeraliile Reginei Elisabeta!” Ce au spus despre Gigi Becali
Industria textilă legendară a Turciei se destramă. Sute de mii de locuri de muncă pierdute
Ce tranzacții suspecte a descoperit Libra Bank în conturile AUR. Ce plăți s-au făcut către patronul Realitatea PLUS, unde Simion și Georgescu sunt lăudați excesiv
„Repertoriul movilelor de pământ din județul Timiș” - o parte uitată a istoriei Banatului
Locul magic pe care puțini turiști au șansa să-l viziteze. Ce spun doi români care au ajuns aici: „De departe, locul nostru preferat”
Cu ce trebuie să dai pe perdele, ca să miroasă ca în camerele de lux ale hotelurilor de 7 stele. Trucul pe care nimeni nu ți-l spune
Afară cu Lukoil din țară? Ce poate face România după sancțiunile lui Trump împotriva Rusiei „Avem deja un mecanism care poate fi extins”
Cine este regele care avea cel mai bizar fetiș în dormitor. Nu ”ierta” nicio parteneră