Gospodinele, în febra pregătirilor pentru toamnă

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Recolta bogată de legume şi fructe e mană cerească pentru toată lumea. Comercianţii câştigă binişor din vânzări, iar clienţii se aprovizionează cu bani mai puţini decât în anii trecuţi.

Sezonul pregătirilor pentru iarnă a intrat în linie dreaptă, iar cămările se umplu pe zi ce trece de bunătăţi: dulceaţă, compot, zarzavat pentru ciorbe, zacuscă, suc de roşii, aperitiv cu vinete şi măsline şi ciuperci marinate. Călărăşenii îşi fac provizii din piaţa Big, cea mai mare din oraş, unde tarabele se îndoaie sub greutatea legumelor şi fructelor. Alexandru Tănase, producător din comuna Dichiseni, este mulţumit că nu rămâne cu marfa pe tarabă. Spune că profitul nu este consistent, însă e bine că-şi poate acoperi investiţia. „Au fost şi zile în care am dat şi 200 de kilograme de roşii, dar sunt şi perioade în care oamenii cumpără doar pentru consum. Merge binişor, nu ne plângem“, spune bărbatul în timp ce-i îndeamnă pe clienţi să-i cumpere marfa. Are roşii pe alese, de la 1,5 lei şi până la 2,5 lei, ardei gras-1,5 lei, ardei kapia-3 lei, dovlecei-0,50 bani bucata, ţelină-2 lei bucata şi ardei iute-5 lei kilogramul, toate produse în gospodăria sa.

300 de lei pentru o cămară

Faţă de anul trecut, spun comercianţii, vânzările au scăzut pentru că preţurile sunt mai mici. Paraschiva Achim(70 de ani), pensionară, este mulţumită că a reuşit să pună ceva provizii în cămara. „Pentru o singură persoană, cred că este suficient ce-am cumpărat. Am găsit vinete cu 1 leu şi am luat 20 de kilograme. Preţurile mi se par accesibile şi cred că, indiferent ce-ar fi, tot trebuie să cumpărăm. Flămânzi nu stăm“, a spus femeia. A cumpărat din toate câte puţin pentru a prepara şi zacuscă: roşii, ceapă, condimente, ardei kapia. „Dacă reuşesc să mai cumpăr şi nişte fructe pentru dulceaţă, am terminat aprovizionarea. Nici nu am plătit foarte mult: 300 de lei. Se merită o dată pe an să faci un astfel de efort“, a precizat Paraschiva Achim.

Citiţi mai multe amănunte despre acest subiect în săptămânalul ADS Călăraşi ce apare mâine la chioşcurile de ziare la preţul de 0,90 bani.

Mai multe pentru tine:
Top 11 frigidere în 2026: Cele mai bune modele testate și recomandate + ghid practic pentru cumpărare online
Boala care a ucis-o pe fiica lui Freedie Mercury la doar 48 de ani
Cum a ajuns Charlotte, fiica adoptivă a lui Ilie Năstase, pe străzi?! N-are bani nici de mâncare! De ce nu mai reușește să ia legătura cu tatăl ei?! „Ultima dată, m-a blocat…”
Cum să alegi hota perfectă pentru bucătărie: Top 7 hote pe eMAG care merită cumpărate azi – recenzii reale și reduceri irezistibile
Regina criminală, cea mai frumoasă femeie din regat. Cum a schimbat soarta Angliei pentru totdeauna. Ororile descoperite 1000 de ani mai târziu
Nu cumpăra o combină frigorifică în 2026 înainte să vezi top 11 modele validate de utilizatori și experți
Cele mai bune lăzi frigorifice 2026 ca să economisești timp, bani și să eviți risipa alimentară: de la aparat auxiliar la piesă-cheie în case inteligente
Pretențiile de divă ale lui Meghan Markle. Ce a cerut ca să revină în Marea Britanie
Top plite încorporabile 2026 ⭐ 4,5+ de pe eMAG: Descoperă modelele perfecte pentru bucătării moderne și gătit fără griji
Ce se întâmplă în fiecare noapte într-un lift din Cluj, la ora 3:17. Locatarilor le este frică să-l folosească. „Cineva era acolo cu mine. În colț. Respirând greu. Dar nu-l vedeam”
Cele mai bune frigidere Side by Side în 2026 – Spațiu generos, design premium și recomandări reale de la utilizatori pentru familii care vor confort și stil