Cel mai bogat rus este Vladimir Lisin, care are o avere de 28,3 miliarde de dolari

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Vladimir Lisin, proprietarul celei mai mari fabrici de oţel din Rusia, Novolipetsk Steel, este al doilea an la rând cel mai bogat om din Rusia, cu o avere estimată la 28,3 miliarde dolari, potrivit revistei de afaceri Finans din Rusia.

Lisin, în varsta de 54 de ani, şi-a majorat averea cu 9,5 miliarde de dolari faţă de anul trecut, şi este lider incontestabal al topului. Miliardarul este extrem de discret, nu-i plac iahturile, dar este vânător pasionat.
Locul doi în top este ocupat de Mihail Prohorov, preşedintele Onexim Group, care a fost desemnat în 2009 cel mai bogat rus. Averea lui Prohorov a crescut cu 27%, până la un 22,7 miliarde dolari.

Pe locul III se află Alişer Usmanov, fondator al gupului Mettaloinvest, care investeşte mult în companii IT. Averea sa a ajuns la 19,9 miliarde de dolari, cu 60,5% mai mult decât în precedentul top. Urmează Oleg Deripaska cu o avere de 19 miliarde de dolari.
Roman Abramivici, fostul guvernator al provinciei Ciukotka şi proprietarul clubului de fotbal Chelsea, cu o avere de 17,1 miliarde dolari a coborât pe locul cinci.

VREMURI BUNE PENTRU OLIGARHII RUŞI

Anul trecut numărul ruşilor ce deţin o avere mai mare de un miliard a ajuns la 114, cu 48% mai mult ca în anul 2009. Topul denotă că deşi pentru economia Rusiei recesiunea încă nu a trecut de-a binelea, pentru oligarhii ruşi vremurile bune s-au reîntors.
Astfel, numărul miliardarilor atestaţi în Rusia a crescut într-un ritm nemaivăzut şi a bătut recordul de 101 din 2007.
Primii zece miliardari din topul pentru anul 2010 au împreună o avere de 182 miliarde de dolari, cu 30% mai mult ca în anul 2009, dar sub recordul de 221 miliarde de dolari din anul 2007.

Pentru a nimeri în topul celor mai bogaţi 500 de ruşi e nevoie să deţii o avere de circa 160 milioane de dolari. Precizăm că averea este calculată în ruble ruseşti şi 160 milioane de dolari fac circa 4,8 miliarde de ruble.
Clasamentul este dominat de persoane cu vârste ce depăşesc vârsta de 50 de ani, 54% din total. Bogatii tineri, sub vârsta de 40 de ani reprezintă mai puţin de 7,5% din totalul miliardarilor.