Alegeri Republica Moldova. Votul, în satele din Republica Moldova: „Hai la primărie, cumătru, lasă porcu!”

0
Publicat:
Ultima actualizare:

„Te duci la votare, cumătru?“ „Da, tu votează-mă pe mine, că îţi va fi tare bine!“, râde zgomotos celălalt cumătru, explicându-i că se duce până la piaţă să vadă cât costă purceii, după care se întoarce la secţia de votare şi îşi face datoria de cetăţean.

Micul dialog al celor doi cumătri dintr-un sat din raionul Orhei este purtat mai de fiecare locuitor al comunei. De, totuşi astăzi e o zi importantă pe care oamenii de la ţară o tratează cu multă seriozitate. 

La secţia de votare nu cânta muzica. Cel puţin, în anii precedenţi melodia „E sărbătoare şi răsună muzica” trezea pe oricare sătean cu noaptea în cap amintindu-i că e ziua în care-şi decide viitorul ţării. 

În interiorul secţiei multă lume, mai multă decât alegători. Un rând de femei aliniate la mese, adevăraţi mareşali, stau în faţa buletinelor de vot gata să ţi-le ofere contra buletinului de identitate. Vreo 6-7 femei aliniate pe scenă urmăresc de sus minuţios arena pe care astăzi se dă cea mai mare bătălie. De fapt, ele veghează ca nu cumva cineva să influenţeze pe altcineva. Câţiva tineri şi un bărbat păzesc urna în care oamenii cu grijă aruncă votul. Vreo câţiva bărbaţi şi femei la intrare, care aveau capsat pe braţ o legitimaţie, scrutează cu privirea pe oricine, parcă brobozindu-i că de ce aşa târziu au venit: „Eh, de ce sunt aşa puţini de dimineaţă. Ce, nu au reuşit să mulgă vacile şi să dea mâncare la porci?”, oftează o doamnă din acest grup.

Băbuţele dichisite şi parfumate, cu mâinile tremurând, scot cu mare atenţie actul de identitate învelit în băsmăluţă şi ascuns în cel mai dosit buzunar al jiletcii.

Astăzi, am avut emoţii. Emoţii mari. Pentru că am fost şi am votat în această secţie de votare. Am avut emoţii pentru cei doi cumătri. Am avut emoţii pentru bătrânelele care depăşesc prin număr pe cei tineri. Am avut emoţii pentru cei tineri care nu ştiau la ora 8 dimineaţa încă pe cine să voteze şi nici canditatul pe care-l venerează din ce partid face parte sau cum îl cheamă. Am avut emoţii pentru copii care, deşi au păşit cu piciorul în anii maturităţii, se lăudau că au votat pentru ruşi. Am avut emoţii pentru cei care urmau să vină. Am avut emoţii pentru mine, fiindcă eram mândră că am parcurs 150 km ca să votez. Eram mândră pentru sora mea care m-a sunat din Portugalia ca să mă întrebe dacă partidul pro-european pe care l-a ales merită votul ei. Deşi mă simţeam în minoritate faţă de iubitorii lui Putin dis-de-dimineaţă, acum am un sentiment de pace în suflet. Şi sunt sigură că până la 9.00 seara lucrurile vor lua o altă turnură şi ca peisaj, dar şi ca raţionalitate pentru că moldoveni votează cu capul şi îi încearcă aceleaşi emoţii ca şi pe mine în această zi. 

Pe aceeaşi temă:

LIVE BLOG Alegeri Republica Moldova. Până la 9.30 au votat 117.693 de moldoveni (4,2%). Diaspora se mobilizează

Vot geopolitic: între Uniunea Europeană şi Uniunea Vamală a Moscovei

Tot ce trebuie să ştii despre scrutinul din 30 noiembrie

Alegeri Republica Moldova: numărul buletinelor de vot a crescut

Fugarul Renato Usatîi, conferinţă de presă la Moscova: Votaţi cu Patria, să fie un vot de protest! Fac din Ambasada SUA un club de karaoke

Partidul Patria al lui Renato Usatîi, exclus definitiv de la alegeri

VIDEO Renato Usatîi şi filiera criminală din Federaţia Rusă

Structurile paramilitare ale Tiraspolului vor crea obstacole în timpul alegerilor de duminică

Rusia este îngrijorată de starea democraţiei în Republica Moldova

VIDEO Fostul şef SIE Ioan Talpeş, la Adevărul Live: Nu există EuroMaidan neprovocat şi nesusţinut. Şi la Kiev protestele au fost provocate

FOTO Miting de susţinere a lui Usatîi la Bălţi. „Nu ştiu unde a plecat Usatîi, dar noi tot vrem cu Uniunea Vamală“

De ce a fugit Usatîi la Moscova? Explicaţiile liderilor partidului Patria

Reacţii după eliminarea Partidului Patria din cursa electorală. Ambasada SUA la Chişinău, îngrijorată privind respectarea supremaţiei legii

Mesajul unui medic pentru studenţii basarabeni: „Rusul nu dă nimic. Convingeţi-vă neamurile să voteze vectorul european”

VIDEO Renato Usatîi a fugit la Moscova. A lăsat un mesaj în care spune că se teme de arestare

VIDEO Dodon vrea un maidan anti-european la Chişinău

Usatîi: „Am să fac coaliţie cu comuniştii, nu îl voi întreba pe Voronin dacă vrea sau nu“

Partidul Liberal îndeamnă cetăţenii să aleagă calea spre UE şi NATO

PLDM va face coaliţie doar cu forţe pro-europene

Curtea de Apel Chişinău a decis: Usatîi, scos din cursa electorală. La fel, şi Partidul „Patria“

Miroase a dictatură în Moldova: „Gata cu democraţia!“

Republica Moldova, încotro? Comunişti blânzi, socialişti radicali

ÎNREGISTRARE: Renato Usatîi recunoaşte că lucrează pentru serviciile de informaţii ale Moscovei

Diaspora moldovenească votează pentru Europa

Ruptura hărţii Europei: dincolo sau dincoace de Republica Moldova?

Cetăţenii fără domiciliu vor putea vota la alegerile Parlamentare din Republica Moldova

Mai multe pentru tine:
Acuzată că poartă genți de lux, dar că nu-și ajută tatăl aflat la azil! Ion Cassian o apără pe Irina Columbeanu: „Nu-i duceți grija lui Irinel, are șifonierul plin cu...!”
Cine a fost Dorin Pavel, inginerul care a plănuit marile hidrocentrale din România
Lupu Rednic ține cură de slăbire, la 56 de ani: „Grăsimea-i bună numai în tigaie!”. Secretul sănătății: un păhărel de horincă și untură de porc de Mangalița. Cât costă dieta?
Exclusiv! Acasă la Chef Alexandru Sautner. Juratul "Chefi cu cuțite" ni le prezintă pe fetele care-l împlinesc ca soț și tată
Mesajele Vasilicăi Enache, avocata decedată în explozia din Rahova, analizate de criminalist: „În acel bloc era o bombă cu ceas”
Tânăra de 16 ani care a întors toate scaunele la „Vocea României” încă de la primele note. Smiley: „Eu nu am mai auzit niciodată așa ceva”
Prințul renegat, un libidinos notoriu! Apela la angajații de la Palat să facă rost de femei și-și dorea ”blonde și balerine”
Cea mai puternică rugăciune! Spune-o zilnic şi scapi de orice rău
Cristi Chivu vorbește cu sufletul: „Sunt român și sunt mândru!”. Napoli-Inter se joacă în această seară, de la 19.00
Ce tranzacții suspecte a descoperit Libra Bank în conturile AUR. Ce plăți s-au făcut către patronul Realitatea PLUS, unde Simion și Georgescu sunt lăudați excesiv
Cine este Bogdan Boitor, noul iubit al Ilincăi Vandici. În ce oraș din România a dus-o pe vedetă în vacanță