Demiteri în lanţ la vârful armatei Arabiei Saudite

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Regele Salman al Arabiei Saudite a declanşat o operaţiune majoră de remaniere la vârful armatei saudite, înlocuindu-i pe principalii responsabili militari, inclusiv pe şeful Statului Major, a anunţat luni presa de stat.

Printr-o serie de decrete emise târziu în cursul serii, monarhul i-a înlocuit pe şeful Forţelor Aeriene, pe cel al Forţelor Terestre, dar şi pe mai mulţi funcţionari civili, printre care şi secretari de stat, notează France-Presse, comentând că remanierile par să fie mai degrabă demiteri.

„Încetare a activităţii generalului Abdul Rahman bin Saleh Al-Bunyan, şeful Statului Major“, a anunţat agenţia oficială de presă SPA, adăugând că el a fost înlocuit de Fayyad al-Ruwaili.

Însă nicio explicaţie oficială nu a fost dată în legătură cu aceste schimbări la vârful armatei ce au avut loc în timp ce regatul intervine militar în Yemen de aproape trei ani în sprijinul forţelor guvernamentale împotriva rebelilor houthi.

„O transformare militară este în curs în Arabia Saudită“, a afirmat analistul Theodore Karasik de la Gulf States Analytics pentru agenţia citată, remarcând că aceasta a avut loc după ce generalul Al-Bunyan a inaugurat la Riad salonul militar SAMI, organizat de industriile militare saudite, „un element esenţial în planul de reformă al prinţului (moştenitor)  Mohammed bin Salman, vizând crearea unui program de apărare naţională“.

Mohammed bin Salman este din ianuarie 2015 titularul portofoliului Apărării.

Femeile se pot înrola în armată

Pe de altă parte, Arabia Saudită permite pentru prima dată înrolarea femeilor în armată, relatează BBC. Femeile au timp până joi pentru a se înscrie pentru un post de soldat în provinciile Riad, Mecca, al-Qassim şi Medina. 

Posturile nu par însă să implice acţiuni de luptă. În schimb, le vor oferi femeilor posibilitatea de a lucra în securitate.

O listă cu 12 cerinţe precizează că doritoarele trebuie să aibă cetăţenie saudită, o vârstă cuprinsă între 25 şi 35 de ani, diplomă de absolvire a liceului şi domiciliul în provincia în care este disponibil postul vizat.

Decizia de a recruta soldaţi din rândul femeilor este doar una dintre reformele introduse în ultimele luni în regatul musulman ultraconservator.

Începând de luna trecută, femeile au primit acces în tribune pentru a viziona meciuri de fotbal, iar din iunie vor avea voie să şofeze. 

Mai multe pentru tine:
Crima pasională din Ploiești. Viața medicului Roxana Călin după ce a ucis-o pe soția amantului. S-a recăsătorit cu un bărbat din domeniul juridic și călătorește de la Monaco în toată lumea
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat
Zi tristă la Casa Regală română! Fiicele Regelui Mihai s-au reunit în lacrimi și durere
Top of the Top Hervis Sport 2025/2026: Oferte iarnă, produse Top Seller și reduceri 20% de neratat
Numerologia anului 2026 indică un an deosebit. Datele-cheie ale anului și predicțiile după ziua de naștere
Nu trimite cadouri de sărbători înainte să vezi aceste șosete de Crăciun – modelele cele mai cool, oferte și idei care vor aduce zâmbete în familie
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
Sărbători fără balonare, indigestie sau reflux: Top remedii naturale și cel mai puternic antioxidant românesc care-ți dau energie și digestie perfecte
Nu rata cele mai dulci cadouri pentru copii de Moș Nicolae și Crăciun 2025 – Pachete festive, reduceri eMAG și surprize sub 50 de lei
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Descoperire fantastică. Organul care produce aproape toată serotonina din corp. Nu e creierul. Din cauza asta ne îmbolnăvim de anxietate și depresie