Un fost deputat ucrainean, găsit mort în apropierea locuinţei sale. Anchetatorii nu exclud posibilitatea unui asasinat

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Un fost deputat ucrainean membru al Partidului Regiunilor, Oleg Kalaşnikov, a fost găsit mort, miercuri seara, în apropierea locuinţei sale din Kiev, potrivit BBC News Online.

Trupul neînsufleţit al lui Oleg Kalaşnikov, membru al partidului din care a făcut parte şi fostul preşedinte ucrainean Viktor Ianukovici, a fost găsit în jurul orei 19.00, în apropierea locuinţei sale din Kiev

Ministrul ucrainean de Interne a declarat presei că fostul deputat a murit din cauza rănilor, neputând să precizeze dacă e vorba de o sinucidere sau fostul demnitar a fost împuşcat, arată „The Guardian”. Alte surse nu exclud posibilitatea unui asasinat politic.

Kalaşnikov este al şaptelea politician care a deţinut funcţii în stat în perioada lui Ianukovici şi care moare în condiţii supecte, toate cele şapte decese având loc în ultimele două luni. În majoritatea cazurilor, autorităţilor au spus că e vorba de sinucideri.

Oleg Kalaşnikov era acuzat de adversarii săi politici că susţinea financiar grupul Tituşki, utilizat de fosta putere de la Kiev pentru aplicarea forţei în cadrul protestelor care au dus la înlăturarea de la putere a preşedintelui Viktor Ianukovici.

Potrivit Ukrainskie Novosti, citat de Medifax, Kalaşnikov a primit recent ameninţări din cauza opiniilor sale politice.

Mai multe pentru tine:
Artistul internațional care nu și-a mai văzut de trei ani copilul diagnosticat cu autism, născut din relația cu o româncă. Dezvăluiri uluitoare despre ultima lor întâlnire! „Copilul striga la ușă disperat: Tati, tati!”
Ținutul cetăților dacice, trezit de șuierul mocăniței din 1917. Georg Hocevar a restaurat o bucată din calea ferată din munți
Ziua în care Biserica a deschis porțile doar pentru bogați și personalități. De ce oamenii de rând n-au avut acces în interior la slujba de sfințire a picturii Catedralei Neamului VIDEO
Câți ani de închisoare riscă Artanu, pentru agresiune sexuală?! Îndemnul avocatei Dalina Terzi pentru victimă: „Fetelor le e rușine, cedează psihic”
Radu Mazăre, viață de lux în Madagascar. Cum arată resortul fostului primar al Constanței. Bungalow-uri generoase, cu vedere spre Oceanul Indian
Nu i-a citit niciodată fiicei „Cenușăreasa”, iar acum a interzis complet internetul în casă!
Ce nu s-a văzut la sfințirea Catedralei! Becali a pupat mătăniile, Băsescu a pupat blondele
Un stâlp sculptat cu un chip uman, vechi de 11.000 de ani, descoperit de arheologi
Ce tranzacții suspecte a descoperit Libra Bank în conturile AUR. Ce plăți s-au făcut către patronul Realitatea PLUS, unde Simion și Georgescu sunt lăudați excesiv
Mama măsura XS, fiicele cu siluete... lumești. Regina Letizia, superbă, dar îngrijorător de slabă la Premiile Prințesa de Asturia
Hemoragie post-partum tratată în Germania. „Fiecare minut pierdut scade dramatic șansa la viață”