„Europa mai întâi”. Boicot în Franța la McDonald's, Coca Cola și Tesla, împotriva politicii administrației Trump

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Un sondaj arăta că mai mult de șase francezi din 10 susțin evitarea produselor americane, iar aproape unul din trei le evită deja.

Clienții boicotează McDonald's în Franța FOTO: Arhivă

Hashtag-ul #BoycottUSA s-a răspândit pe rețelele de socializare, iar cercetătorii consideră a fi o „prăbușire istorică” a imaginii SUA în Franța, al treilea cel mai mare partener comercial european al Americii, potrivit The Guardian.

Coca-Cola, McDonald's, Tesla, Starbucks, KFC și X se numără printre mărcile americane care au fost citate ca fiind cele care trebuie evitate. Cei chestionați de institutul de sondare au mai citat Apple, Microsoft, platformele de rezervări Airbnb și Tripadvisor, Nike și Converse.

„Începem să vedem o sancționare a SUA și a politicilor sale în atitudinea oamenilor, dar există un decalaj între poziția pe care oamenii o au în principiu și ceea ce fac în practică”, a declarat Kraus. 

Sondajul a arătat că simpatizanții democraților de stânga, persoanele cu vârsta de peste 65 de ani și cele cu venituri nete de peste 2.400 de euro pe lună sunt cele mai în favoarea boicotului.

„Am constatat că o treime dintre cei care spun că boicotează sunt în mare parte oameni bine educați și cu o situație financiară rezonabilă, care iau o decizie în cunoștință de cauză. Aceștia sunt oameni care, odată ce își schimbă obiceiurile, rămân la ele”, a adăugat Kraus.

Sondajul a arătat că francezii sunt supărați în special de tarifele comerciale, de măsurile restrictive ale lui Trump. Amenințările lui Trump de a crește taxele de import pentru vinurile și șampania franceză și europeană la 200% au diminuat, de asemenea, entuziasmul pentru SUA.

La postul de radio RMC, jurnalistul Jean-Philippe Doux a calificat ideea unui boicot drept „ridicolă”.

Boicotul este un cuvânt puternic și dur, dar ceea ce spunem de fapt este „cumpărați franțuzește și european”. La fel cum americanii spun „America mai întâi”, noi spunem „Franța și Europa mai întâi”, a spus acesta.

Delphine, 35 de ani, asistent medical, a declarat că boicotul era o idee bună în teorie. „Nu merg la McDonald's și nu beau Coca-Cola. Deși m-aș putea gândi de două ori înainte să cumpăr ceva din SUA, ar trebui să existe o alternativă evidentă și nu incomodă. În orice caz, nu e ca și cum m-aș duce mâine să cumpăr o Tesla.”

Mai multe pentru tine:
Crocant, sănătos, rapid, fără ulei și fără stres – Cele mai bune air fryere din 2026 care îți vor schimba modul de a găti! Profită de ofertele eMAG
Rețeta delicioasă de colțunași pregătită de gospodinele din Delta Dunării. Nu ai nevoie decât de câteva ingrediente simple
Funcționara a izbucnit în râs când a auzit cum o cheamă pe fiica ei. Ce a trăit Larisa Udilă la Evidența Populației: „Mi-au spus că nu se poate înregistra. Am plecat plângând”
Top 7 prăjitoare de pâine 2026 – Ghid complet pentru dimineți perfecte și alegeri fără regrete
Primele zile din mariajul lui Andrew spun multe despre apetitul lui sexual! Regina, nevoită să intervină pentru a opri excesele
Cel mai bun multicooker electric în 2026: Top 7 alegeri testate care îți economisesc timp și bani
Cele mai bune aparate de gătit cu aburi în 2026: Top 5 modele eMAG pentru mese rapide, sănătoase și fără grăsimi – magia aburului în bucătărie
Victorie în instanță pentru Niculina Stoican, acuzată de plagiat de către Olguța Berbec. Artista a transmis primul mesaj: „Am încercat să rămân demnă și să lupt pentru a-mi apăra numele și munca”
VIDEO Robert Negoiță, test pentru consumul de cocaină, live pe Facebook. Marian Ceaușescu a făcut public rezultatul: „Du-te, bă, de aici”
Top mașini de pâine 2026 testate și recomandate. Secretul pâinii perfecte acasă: proaspătă, sănătoasă și fără efort
Top 7 sandwich makere 2026: Transformă gustările acasă în adevărate delicii gourmet, rapid și fără efort