Păpuşa Steve Jobs a fost scoasă de pe piaţă la presiunile Apple
0Compania care a scos pe piaţă figurinele ultrarealiste cu fondatorul Apple, Steve Jobs, a fost obligată să oprească producţia acestora, după ce compania californiană şi familia lui Jobs au făcut presiuni pentru acest lucru.
Firma In Icons a anunţat duminică pe site că au întâmpinat „presiuni imense" şi au luat decizia din „bun simţ faţă de sentimentele familiei Jobs". Dar adevărata poveste pare a fi faptul că Apple i-a ameninţat cu un proces.
Avocaţii companiei au declarat pentru „The Daily Mail" că „domnul Jobs nu şi-a dat acordul pentru a i se folosi numele şi imaginea pe asemenea produse". Şeful companiei In Icons, Tandy Cheung nu s-a lăsat impresionat iniţial de aceste afirmaţii. „Cei de la Apple pot să facă ce vor. Nu mă voi opri. Steve Jobs nu este un actor, este doar o celebritate. Nu există protecţie asupra imaginii unei persoane normale. Steve Jobs nu este un produs, aşa încât nu cred că Apple deţine aceste drepturi", a spus Cheung.
În cele din urmă, figurinele realiste care-l prezentau pe Jobs îmbrăcat în tradiţionala helancă şi cu blugii bleu nu vor vedea lumina zilei, cei câţiva oameni care le-au precomandat urmând a-şi primi banii înapoi.