Mircea Cărtărescu, despre scandalul din jurul Uniunii Scriitorilor: „Cred că va trebui să se renunţe la monopolul USR“

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Scriitorul Mircea Cărtărescu, recompensat anul acesta cu Premiul Naţional ”Eminescu”, este de părere că în scandalul din jurul Uniunii Scriitorilor pentru detensionarea situaţiei ar trebui să se renunţe la monopolul USR şi să se desfiinţeze Comisia de suspendare, monitorizare şi excludere din cadrul Uniunii, potrivit News.ro.

”Imaginea scriitorului la noi, destul de palidă şi înainte, s-a deteriorat în ultimii doi ani în ochii publicului din cauza continuului scandal din jurul Uniunii Scriitorilor ca urmare a deciziilor controversate ale conducerii sale. Cred că un prim pas pentru detensionarea situaţiei ar putea fi desfiinţarea Comisiei de suspendare, monitorizare şi excludere din cadrul USR, reprimirea membrilor USR excluşi în ultimul timp şi revenirea la un stil de conducere democratic.

Pe termen lung, cred că va trebui să se renunţe la monopolul USR şi să se creeze condiţii pentru funcţionarea mai multor uniuni scriitoriceşti aflate în emulaţie şi nu în rivalitate. Dacă toate acestea nu se vor realiza, blocajul actual va duce la continuarea la nesfârşit a unui război din care pierdem cu toţii”, a scris pe Facebook Mircea Cărtărescu.

Cel care semnează volumul ”Poezia”, apărut în 2015 la editura Humanitas, susţine înfiinţarea unei alte societăţi pe model ASPRO.

”Şi cealaltă grupare (uniunea paralelă a lui Cristian Teodorescu) ar putea contribui la normalizarea lucrurilor prin renunţarea la ideea substituirii USR (ceea ce mi se pare o bizarerie riscată) şi prin înfiinţarea altei societăţi sau uniuni scriitoriceşti pe model ASPRO, de exemplu”, a adăugat el.

În replică, Cristian Teodorescu a explicat pe Facebook: ”Regret că Mircea Cărtărescu se lasă indus în eroare de gruparea lui N. Manolescu, cel puţin până la un punct, şi că are impresia despre noi că am fi o uniune paralelă aceleia pe care ar mai conduce-o Nicolae Manolescu.

Nu, dragă Mircea Cărtărescu, nu dragi confraţi care îi credeţi pe cuvânt pe N.M şi pe susţinătorii săi, noi facem parte din Uniunea Scriitorilor, iar adunările noastre sînt perfect legale”.

Şase membri ai Uniunii Scriitorilor din România, Catia Maxim, Mugur Grosu, Radu Aldulescu, Dinu Adam, Ioan Vieru, Adrian Lustig, au fost excluşi, pe 11 ianuarie, din organizaţie, după ce au participat la o adunare generală, pe care preşedintele Nicolae Manolescu, împreună cu Consiliul Uniunii, a declarat-o nevalidă. Scriitorii excluşi au acuzat ilegalitatea măsurii.

Scriitorii Florin Iaru, Dan Mircea Cipariu şi Cristian Teodorescu, care au participat la acea adunare generală, au fost notificaţi, în data de 13 ianuarie, de avocatul Uniunii Scriitorilor, să înceteze acţiunile întreprinse în pretinsa adunare generală din 7 ianuarie. În cazul în care nu vor da curs notificării vor fi traşi la răspundere, potrivit avocatului USR.

Mai multe pentru tine:
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Crocant, sănătos, rapid, fără ulei și fără stres – Cele mai bune air fryere din 2026 care îți vor schimba modul de a găti! Profită de ofertele eMAG
Horoscop 9–15 februarie 2026: previziuni pentru carieră, bani, sănătate și dragoste. Ce zodii sunt sfătuite să acționeze cu mare atenție
Cel mai bun multicooker electric în 2026: Top 7 alegeri testate care îți economisesc timp și bani
Top 7 fierbătoare electrice 2026 pe care nu le vrei să le ratezi: economisește timp și energie în bucătărie
„SANADOR, vreau să-ți mulțumesc că ieri m-ai lăsat să mor”. Experiența de coșmar trăită de Lidia Bodea, directoarea Humanitas, în clinica privată
Funcționara a izbucnit în râs când a auzit cum o cheamă pe fiica ei. Ce a trăit Larisa Udilă la Evidența Populației: „Mi-au spus că nu se poate înregistra. Am plecat plângând”
Top mașini de pâine 2026 testate și recomandate. Secretul pâinii perfecte acasă: proaspătă, sănătoasă și fără efort
Prințul William și Prințesa Kate rup tăcerea în scandalul Epstein cu o declarație oficială. În sfârșit, iau poziție
Cele mai bune storcătoare 2026 – top modele pentru sucuri proaspete și nutritive, din peste 1.400 modele eMAG, pentru schimbări reale în dieta zilnică
Cele mai bune aparate de gătit cu aburi în 2026: Top 5 modele eMAG pentru mese rapide, sănătoase și fără grăsimi – magia aburului în bucătărie