Universitatea Cluj a învins Petrolul, scor 1-0, şi s-a calificat în sferturile Cupei Ligii

0
Kovacs, felicitat pentru gol FOTO Mediafax

Formaţia Universitatea Cluj s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Ligii-Adeplast, după ce a învins, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (1-0), echipa Petrolul Ploieşti, într-un meci contând pentru optimile competiţiei.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Kovacs, în minutul 31.

Din minutul 53, Petrolul a evoluat cu un jucător mai puţin, după ce Nkoyi a fost eliminat pentru cumul de cartonaşe. El a primit al doilea avertisment după ce a încercat să păcălească arbitrul, marcând un gol cu mâna.

Universitatea Cluj: Veselovsky - Jovanovici (Ciupe '83), Neag, Emil Ninu, Muşat (Târnăcop '80)- Bucşa, Raul Costin - Boutadjine, Lorant Kovacs (Stojanovici '70), Viveiros - Lemnaru. Antrenor: Mihai Teja

Petrolul Ploieşti: Cobrea - Beţa (Astafei '77), Ferreira (De Lucas '60), Satli, Fanchone - Priso, Marinescu, Hoban, Nepomucenco - Morar (Mutu '60), Nkoyi. Antrenor: Răzvan Lucescu