Steaua - FC Braşov 2-0. Primul gol, la şapte secunde de la startul reprizei a doua, după o fază de cascadorii râsului

0

Steaua s-a impus în faţa lui FC Braşov, scor 2-0, după ce la pauză tabela arăta doar 0-0. Roş-albaştrii şi-au făcut însă misiunea uşoară în startul părţii secunde, cu reuşita lui Adi Popa.

Cu Prepeliţă în rol de căpitan, la meciul cu numărul 300 în Liga I, Steaua a avut prima ocazie serioasă abia în minutul 29, când Keşeru a nimerit transversala, după o pasă a lui Sânmărtean.

După încă o şansă în finalul primei reprize, roş-albaştrii au deschis scorul în startul părţii secunde, prin Adi Popa.

Extrema Stelei a profitat de o eroare a defensivei oaspeţilor, şi, după ce Serginho şi Marinescu s-au ciocnit, a marcat după doar şapte secunde (46) de la startul reprizei.

Campioana a stabilit scorul final, 2-0, cu golul lui Chipciu (78), care a marcat în poarta fostei echipe, după o pasă a aceluiaşi Adi Popa.

Partida, una destul de slabă, s-a jucat pe Ghencea, fără spectatori, după o decizie a Comisiei de Disciplină.

Steaua a acumulat 37 de puncte şi s-a distanţat la opt lungimi de CFR Cluj şi nouă de Petrolul, care vor juca duminică.

Echipele de start:

Steaua: Arlauskis - Papp, Szukala, Luchin, Filip - Prepeliţă (cpt), Sânmărtean - Popa, Chipciu, Tănase - Keşeru

Antrenor: C. Gâlcă

FC Braşov:  Marinescu - Străuţ, Ricardo Machado, Leko, Serginho - Bruno Madeira, Diogo Santos - Constantinescu, Şt. Grigorie, Aganovic - L. Ganea

Antrenor: A. Szabo