CSU Craiova, invincibilă cu Emil Săndoi şi Sorin Cîrţu. FC Botoşani, la prima înfrângere în ultimele şapte meciuri

0
Sorin Cârţu şi Emil Săndoi, oficiali ai CSU Universitatea FOTO Mediafax

CSU Craiova s-a impus, sâmbătă, pe teren propriu, în meciul cu FC Botoşani, oltenii câştigând partida prin rezultatul final 2-1.

Pentru gazde a deschis scorul Alexandru Băluţă (28'), iar egalarea a venit doar patru minute mai târziu, prin Gabriel Vaşvari, care a transformat un penalti. Botoşănenii au debutat în a doua repriză cu un om în minus după ce Michael Ngadeu-Ngadjui a fost eliminat din pricina cumulului de cartonaşe galbene (45', 53'). Tabela a fost închisă de Pablo Brandan (71'), aducând oltenilor prima victorie în ultimele trei meciuri.

Universitatea Craiova ocupă a noua poziţie, cu patru victorii şi tot atâtea remize şi înfrângeri, iar etapa viitoare va întâlni CSMS Iaşi, în deplasare. De cealaltă parte, FC Botoşani se află pe locul al şaptelea, având un bilanţ de şase meciuri câştigate, trei egaluri şi trei partide pierdute, următorul adversar fiind CFR Cluj, pe teren propriu.

Echipele de start

CS U Craiova: Bălgrădean - Achim, Acka, Frăsinescu, Vătăjelu - Madson, Brandan - Băluţă, Bawab, Tîrnăcop - Nuno Rocha. Antrenor: Emil Săndoi.

FC Botoşani: Lazar - Homei, Ngadeu, Tincu, Acsinte - Fulop, Vaşvari, Crotioru - Ivanovici, Hadnagy, Martinus. Antrenor: Leo Grozavu.

Gaz Metan Mediaş - Universitatea Cluj, o remiză care nu ajută pe nimeni

FOTO Steaua - Dinamo 3-0, "câinii" au fost umiliţi în două minute! Arlauskis, lovit cu o petardă de dinamovişti