„Dublă“ Victoraş Astafei şi Petrolul a întors rezultatul cu Viitorul, câştigând meciul disputat în deplasare

0

Petrolul Ploieşti a luat toate cele trei puncte din deplasarea disputată duminică, la Viitorul Constanţa, prahovenii impunându-se cu 3-1.

Gazdele au „spart gheaţa“ prin Cristian Daminuţă (39'), după un şut din centrul careului şi au reuşit să-şi păstreze avantajul până la pauză. Jumătatea celei de-a doua reprize a adus egalarea pentru Petrolul Ploieşti, graţie penaltiului obţinut de Boban Nikolov şi transformat de Toto Tamuz (74'), Victoraş Astafei a majorat scorul (84') şi, la scurt timp, a închis tabela (90+3'), garantând victoria oaspeţilor.

Viitorul Constanţa se află pe un loc retrogradabil, al 16-lea din Liga I, având un singur meci câştigat, trei egaluri, patru partide pierdute şi următoarea etapă vor întâlni Astra Giurgiu, în deplasare. De cealaltă parte, „lupii galbeni“ ocupă a şasea poziţie, cu un bilanţ de patru victorii, două remize şi tot atâtea înfrângeri, iar viitorul adversar va fi Gaz Metan Mediaş, acasă.

Echipele de start

Viitorul: Buzbuchi - Benzar, Mitrea, Mamele, Nikolov - Daminuţă, Andelkovic, S. Pană - Mitriţă, Bonilla, Fl. Tănase. Rezerve: Balauru, C. Manea, Puţanu, Ţîru, Nedelcu, Mărkuş, Al. Neacşa

Petrolul: Pecanha - Alcenat, Geraldo, Satli, Beţa - Mustivar, De Lucas - Priso, L. Marinescu, Teixeira - Tamuz
Rezerve: Cobrea, I. Filip, Nepomuceno, Nkoyi, Astafei, Fanchone, Ipsa