VIDEO Cupa Confederaţiilor: Brazilia-Mexic 2-0. Cu un gol şi o pasă de gol, Neymar îşi duce naţionala în semifinale

0

După 3-0  cu Brazilia, în prima partidă la Cupa Confederaţiilor, naţionala "cariocas" a învins şi Mexicul şi a obţinut biletele pentru semifinale.

Partida de la Fortaleza s-a jucat în faţa a 50.000 de spectatori şi s-a terminat 2-0, primul gol al meciului fiind înscris de Neymar, în minutul 9. Starul transferat de Barcelona în această vară a creeat şi golul al doilea, în minutele de prelungire, driblând toată apărarea aztecilor şi pasându-i lui Jo, care a închis tabela. Brazilienii au şase puncte din şase posibile şi încă n-au primit gol la această competiţie. Ei vor juca finala grupei, contra Italiei, sâmbătă,de la ora 22.00, miza fiind evitarea campioanei mondiale şi europene, Spania, în semifinalele competiţiei.