Concordia Chiajna - Gaz Metan 2-0. Golgeterul Mihai Dina, cu o „dublă“, le-a adus trei puncte vitale ilfovenilor

0
Mihai Dina, decisiv în meciul cu Gaz Metan Mediaş FOTO Cosmin Iftode

Concordia Chiajna a câştigat derby-ul suferinţei cu Gaz Metan Mediaş, din etapa a 16-a a Ligii 1, graţie a două goluri înscrise de golgeterul Mihai Dina.

Meciul prolog al etapei a 16-a, de la Chiajna, nu a fost deosebit de spectaculos în prima repriză, când au fost consemnate doar câteva ocazii irosite de oaspeţi. Repriza a doua a fost mult mai animată, însă. Lovin, cu o şansă mare de gol în minutul 52, a prefaţat deschiderea scorului din minutul 66.

Înainte ca tabela să fie modificată, Figliomeni de la oaspeţi a fost eliminat pentru cumul de galbene. Apoi a ieşit la rampă Mihai Dina, care a punctat, mai întâi, cu o lovitură de cap, iar apoi a împins simplu în plasă mingea prelungită cu capul de Pena. S-a terminat 2-0 pentru Chiajna, care acumulează 16 puncte şi urcă peste linia retrogradării, în vreme ce Gaz Metan rămâne pe primul loc retrogradabil, cu 15 puncte.