Australian Open 2015. Sorana Cîrstea a fost eliminată încă din primul tur

0

Sorana Cîrstea, locul 97 WTA, a ratat calificarea în turul doi la Australian Open, fiind învinsă în turul inagural de o jucătoare mult mai slab clasată, Alexandra Panova, locul 150 mondial.

Sorana Cîrstea a pierdut meciul din primul tur disputat împotriva Alexandrei Panova, locul 150 mondial, scor 5-7, 0-6, după o oră şi şapte minute. Disputa a fost echilibrată în prima jumătate de oră, însă în partea a doua românca a căzut psihic şi i-a permis adversarei să zburde pe teren. Scorul din setul doi exemplifică încă o dată că Sorana Cîrstea este o jucătoare de moral.

Pentru participarea pe tabloul principal al turneului de la Melbourne, Sorana Cîrstea va primi 10 puncte WTA şi un cec în valoare de 34.500 de dolari australieni, aproximativ 24.500 de euro.

Pe lângă Cîrstea, şi Alexandru Dulgheru a fost eliminată de la Australian Open, în concurs rămânând Simona Halep şi Irina Begu. Monica Niculescu, a cincea reprezentantă a României, va juca marţi dimineaţa cu Samantha Stosur.