Bilanţul furtunii care a lovit Sălajul: 1.000 de locuinţe afectate, 800 de copaci smulşi din pământ şi 3.000 de hectare de teren inundate
0Prefectura Sălaj a desemnat două comisii pentru a evalua toate pagubele produse în judeţ, bilanţul final urmând să fie făcut public peste o săptămână.
Furtuna din ultimele zile a făcut prăpăd în Sălaj. Centralizarea realizată de către Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă arată că din cauza ploilor torenţiale, a vântului puternic, grindinii şi scurgerilor de pe versanţi, în judeţ au fost înregistrate pagube importante. În total, au fost lovite de furtună 30 de localităţi din judeţ, cele mai afectate fiind Ileanda, Marca, Poiana Blenchii, Crasna, Camăr, Valcău de Jos şi Creaca.
Bilanţul provizoriu arată că au fost afectate 1.000 de gospodării, 1.900 hectare de teren agricol, 1.256 hectare de păşuni şi fâneţe, şase stâlpi de curent au fost puşi la pământ, 15 fântâni au fost colmatate în Gîlgău, aproape 800 de copaci au fost scoşi din rădăcini, iar anexa unei gospodării din Pericei a luat foc după ce a fost lovită de un trăznet.
După cum ne-au transmis oficialii Instituţiei Prefectului, “o raportare finală cu privire la pagubele produse în Sălaj va fi făcută publică peste o săptămână, în urma unei evaluări realizată de două comisii de specialitate”. Aceştia au dat asigurări că nu există localităţi izolate sau fără utilităţi şi că echipe ale ISU “Porolissum” şi ale Direcţiei de Sănătate Publică Sălaj acţionează pentru decolmatarea şi igienizarea fântânilor.
Potrivit sursei citate, Guvernul va acorda ajutoare de urgenţă sălăjenilor care au fost afectate de calamităţile natural.
Pe aceeaşi temă:
Vijelia a făcut ravagii în Sălaj. Copacii prăbuşiţi pe carosabil au blocat mai multe drumuri
Pensiune în flăcări după ce a fost lovită de trăsnet
Natura s-a dezlănţuit în Zalău. Ploile abundente au inundat beciuri şi străzi din oraş
Dezastru într-o comună din Sălaj. Ploile au lăsat în urma lor peste 100 de sinistraţi