Elevii vasluieni pe podium la olimpiadele naţionale de limbi moderne

Elevii vasluieni pe podium la olimpiadele naţionale de limbi moderne

Teodora Mihăilă şi Andrei Iordan, olimpici la Limba Engleză

În săptămâna aferentă vancanţei pascale, cei mai buni olimpici din ţară au susţinut fazele naţionale aferente disciplinelor pentru care au concurat. Buzău, Maramureş Dâmboviţa şi Constanţa au găzduit olimpiadele de limbi moderne, unde elevii din judeţul Vaslui au obţinut rezultate deosebite.

Ştiri pe aceeaşi temă

”Rezultatele foarte bune pe care le-au obţinut elevii vasluieni sunt rodul unei munci de echipă care s-a desfăşurat cu asiduitate şi perseverenţă, nu numai în timpul orelor de studiu de la şcoală, ci şi foarte mult, în afara acestora. Îi felicităm pe elevii participanţi la aceste olimpiade, pe profesorii şi pe îndrumătorii acestora şi, de asemenea, pe părinţi care le susţin fiecare pas în viaţă! De asemenea, le mulţumim profesorilor însoţitori, care au dat dovadă de maximă responsabilitate şi au supravegheat respectarea programelor de concurs, precum şi parcursul elevilor - destul de anevoios uneori, din localitatea de domiciliu până la locul de desfăşurare a olimpiadei şi înapoi”, a transmis profesorul Alexandru Mîţă, inspector şcolar pentru limbi moderne din cadrul Inspectoratului Şcolar Judeţean Vaslui. 

Limba Rusă

Elevii din Vaslui au obţinut rezultate deosebite la limba rusă, cu atât mai mult cu cât, la liceu, această limbă este studiată extra-curricular: Trofim Diana, elevă la Liceul Tehnologic „I. Mincu” Vaslui, clasa a Xll-a , Nivel B2: Premiul l ; eleva Timon Elena de la Liceul „Ştefan Procopiu” Vaslui, clasa a Xl-a a obţinut Premiul al II-lea, Nivel B2, iar eleva Caliniuc Maria, de la Liceul Teoretic "M. Kogălniceanu" a obţinut Menţiune, Nivel, A2. Toate elevele sunt membrele Clubului de limba rusă de la Liceul Teoretic „Mihail Kogălniceanu” Vaslui, organizat la iniţiativa Inspectoratului Şcolar Judeţean Vaslui, profesor Eugenia Creţanu. 

Limba Franceză

La Olimpiada naţională de limba franceză, desfăşurată în cadrul deosebit al oraşului Buzău, în condiţii de înaltă ţinută, elevii din Vaslui au obţinut următoarele rezultate: Menţiune MEN: Ralea  Ioana-Adelina, clasa a 11-a normal, Colegiul Naţional „Cuza Vodă” Huşi (profesor Elena Talaşman). Menţiuni speciale au fost acordate elevilor: Melinte Mălina-Elena - clasa a 8-a normal, Colegiul Naţional „Cuza Vodă” Huşi (profesor Elena Talaşman); Diaconu Rareş-Nicolae - clasa a 10-a normal; Liceul Teoretic "Emil Racoviţă" Vaslui (profesor Monica Sprîncenatu); Ungureanu Andreea-Petronela - clasa a 12-a normal; Liceul „Ştefan Procopiu" Vaslui (profesor Diana Luca); Sava Alexandra - clasa a 7-a normal, Şcoala Gimnazială ,, Mihai Eminescu" Vaslui (profesor Camelia Badea); Ulea Anastasia - clasa a 10-a intensiv, Liceul Teoretic “Mihail Kogălniceanu” Vaslui (profesor Cristina Borţun); Moise Lorelei-Elena-Ioana - clasa a 11-a bilingv, Liceul Teoretic “Mihail Kogălniceanu” Vaslui (profesor Alexandru Mîţă); Gurguţă Miriam - clasa a 9-a normal, Liceul Teoretic “Mihail Kogălniceanu” Vaslui (profesor Camelia Sava).

Limba Engleză

La Olimpiada Naţională de limba engleză – o competiţie foarte dificilă, cu un nou regulament la ediţia 2018, elevii din Vaslui au obţinut următoarele rezultate: Iordan Andrei, Liceul Teoretic "Emil Racovita" a obtinut mentiune - locul 4, clasa a 9-a normal, profesor Virginia Pracsiu, iar eleva Mihailă Teodora, Liceul Teoretic “Mihail Kogălniceanu” Vaslui, a obţinut cel mai bun rezultat - premiul al II-lea (a doua din concurs) - clasa a 11-a normal, profesor Mihaela Liteanu.

Limba Spaniolă

Premiile la limba spaniolă obţinute la ediţia 2018 a Olimpiadei naţionale de specialitate de la Târgovişte sunt: Butnaru Alex Iulian, clasa a XI-a (normal), Colegiul Economic „Anghel Rugină” Vaslui, profesor Nedelcu Bogdan: Menţiune; Sandu Sebastian, clasa a VII-a, Şcoala Gimnazială Puşcaşi, profesor Diana Chirca: Menţiune specială; Sandu Bogdan, clasa a X-a (normal), Liceul Tehnologic „I. Mincu”,  profesor Gabriela Tofan: Menţiune specială; Gheorghe Vlăduţ,  clasa a XI-a (intensiv), Liceul Teoretic „Emil Racoviţă” Vaslui,  profesor Gabriela Tofan: Menţiune specială.

Limba Italiană

Olimpiada naţională de limba italiană s-a desfăşurat, de asemenea, la Târgovişte. Iată rezultatele elevilor vasluieni: Danila  Robert Alexandru, cls a VII-a, Şcoala Gimnazială „Ştefan cel Mare” Vaslui, profesor Liliana Botez - premiul II; Vîrlan Francisc Gabriel, clasa a X-a, normal, Colegiul Economic „Anghel Rugină” Vaslui,  profesor Cristina Păcuraru - premiul III; Turc Alberto Iulian, clasa a XI-a normal, Liceul Teoretic „Emil Racoviţă” Vaslui,  profesor Mirela Fighiuc – Menţiune; Popa Raluca Laura, clasa a XII-a (normal), Liceul Teoretic “Mihail Kogălniceanu” Vaslui, profesor Mirela Fighiuc - Menţiune; Boghian Amalia Narcisa, clasa a IX-a, normal, Liceul Teoretic “Mihail Kogălniceanu” Vaslui, profesor Mirela Fighiuc - Menţiune specială; Simion Larisa Ionela, clasa a XI-a, bilingv, Liceul Teoretic “Mihail Kogălniceanu” Vaslui, profesor Mirela Fighiuc - Menţiune specială.

citeste totul despre: