Au navigat cu yahtul pe net, în prima regată virtuală

0
Concurenţii s-au întrecut cu yahturile în cursa simulată pe calculator FOTO Clubul Nautic Român

În inedita competiţie desfăşurată în premieră la Constanţa, echea cârmei a fost înlocuită de joystick, iar orizontul vizual a fost definit de display-ul computerelor.

Prima regată virtuală de yahting s-a încheiat la Constanţa. Competiţia organizată de Clubul Nautic Român a avut loc în weekend-ul 1-2 decembrie.

Veliştii s-au întrecut în reţeaua Centrului de Instruire GMB Computers din Constanţa. Compania IT a fost cea care a achiziţionat softul necesar simulării competiţiei, Stentec Sail Simulator 5 Deluxe, şi l-a pus la dispoziţia concurenţilor.

„Regata Moş Nicolae din acest an ar fi trebuit să marcheze inaugurarea bazei noastre sportive de la Techirghiol, recent finalizată. Dar pentru că prognoza meteo nu ne-a încurajat, am oferit veliştilor o inedită experienţă competiţională. Echea cârmei a fost înlocuită de joystick, iar orizontul vizual a fost definit de display-ul computerelor. Regata este organizată în reţea, cu starturi distincte pe fiecare clasă competiţională, iar jurizarea este realizată de softul simulatorului, conform regulamentului internaţional“, a precizat Andreea Mihăescu, directorul Clubului Nautic Român.

Concursul a fost deschis pentru clasele competiţionale Optimist, Laser 4.7 şi Laser Radial, iar la competiţie au participat 28 sportivi cu vârste cuprinse între 10 şi 18 ani. Spitalul privat Isis, prin Asociaţia Isis, a oferit premii valorice pentru cele trei categorii, în contravaloarea a 150 euro locul I, 100 euro locul II şi 50 euro locul III, constând în carduri de servicii medicale în reţeaua sanitară proprie.

Premianţii au fost: (Optimist) Locul I - Robert Lică, locul II – Octavian Soare, locul III – Andrei Grecu; (Laser 4.7) Locul I - Cristian Mitoi, locul II – Radu Nagy, locul III – Marcel Frangopol; (Laser Radial) Locul I - Agi-Acai Defne, locul II – Alexandru Cârlan, locul III – Denis Derviş.