Jurnal de pelerin la Muntele Athos
0Plecat pe Muntele Athos să se reculeagă de Sărbătorile Pascale, bănăţeanul Mladen Galovici a trăit experienţe unice.
Mladen Galovici a mai fost de trei ori în „Grădina Maicii Domnului”, dar nici prin gând nu i-a trecut că va trăi o experienţă spirituală unică. Prima seară a petrecut-o la schitul românesc Sfântul Ioan Botezătorul, sau Prodromu, în greceşte. Noaptea următoare a dormit şi s-a rugat la mănăstirea grecească Vatoped, pentru ca în final să ajungă la mănăstirea sârbească Hilandar. Când a ajuns la poarta lăcaşului, avea să afle că Moisie, administratorul mănăstirii, a murit şi i se pregătesc funeraliile.
„Nu a avut nimeni timp să se ocupe de noi, pentru că toţi erau ocupaţi cu înmormântarea. Am aflat acolo că iconomul a murit la 87 de ani. Astfel că am lăsat bagajele la poartă şi am participat la ritual”, şi-a început povestea Galovici.
„Parcă era din ceară”
Iconomul Moisie murise cu o zi în urmă, după ce a primit împărtăşania. Ştia că va pleca în lumea celor drepţi astfel. A doua zi a fost înmormântat, aşa cum spune tradiţia pe Muntele Athos. „S-a făcut o slujbă în biserică, unde preoţii şi-au luat rămas bun de la el. M-a uimit cum arăta, parcă era făcut din ceară. Strălucea, deşi nu era dat cu nimic”, a spus Mladen Galovici. Corpul iconomului a fost aşezat pe un pat din lemn masiv, iar preoţii şi-au luat rămas bun de la el sărutându-i mâinile şi fruntea. La ieşirea din biserică, Galovici a observat că unul din preoţi nu a reuşit să prindă bine sicriul şi s-a oferit să dea o mână de ajutor. A avut onoarea să ducă la groapă corpul lui Moisie. „A fost o mare onoare. Se spunea că este pe jumătate sfânt. Am simţit o bucurie interioară pentru că aveam ocazia să-l duc. M-au lăsat, nimeni nu a zis nimic”, a mai povestit Galovici.
Va fi scos peste doi ani
Modul în care a fost înmormântat conducătorul mănăstirii Hilandar a fost unul neobişnuit. Groapa, săpată la doar un metru şi jumătate adâncime, avea pereţi de cărămizi. „A fost un şoc când am văzut că iconomul a fost pus pe pământ, nu într-un sicriu. L-au udat cu ulei, l-au acoperit cu scânduri şi au aruncat pământ peste. Spuneau că după doi ani moaştele vor fi scoase, iar dacă este întreg, se consideră că este sfânt şi este aşezat într-un cavou special”, a mai declarat Galovici. „O asemenea înmormântare are loc o dată la 20-30 de ani. Acum am o pace interioară, o linişte fantastică. Sunt pozitiv”, a mai afirmat Mladen Galovici.