Dan Teodorescu de la Taxi a vizitat o şcoală specială din Timişoara: a cântat "Cele două cuvinte" cu un copil bolnav de autism
0Muzicienii au fost invitaţi la Centrul Şcolar pentru Educaţie Incluzivă “Dumitru Ciumăgeanu” din Timişoara. Dan Teodorescu a fost mai emoţionat decât copiii care l-au aşteptat
Dan Teodorescu a fost invitat la şcoala specială de profesoarele lui Edi, un copil de 15 ani, care suferă de autism, dar care este mare fan Taxi.
Având în vedere că se afla la Timişoara, pentru un concert, Teodorescu nu a stat pe gânduri şi a acceptat să viziteze şcoala din cartierul Iosefin.
Dan Teodorescu a avut parte de o surpriză care l-a făcut să lăcrimeze. Edi, care a fost diagnosticat cu autism la vârsta de şapte ani, a cântat cântat alături de el întreaga piesă “Cele două cuvinte”.
“Am fost copleşit când am auzit că a învăţat piesa asta, ştiu ce înseamnă autismul. Pe Facebook am fost contactat şi am promis că o să vin să îl întâlnesc. A fost un moment unic, nu mi s-a mai întâmplat aşa ceva în viaţa mea, să văd un copil autist că îmi cântă piesele. E extraordinar că am ajuns la sufletul unui copil în acest fel”, a declarat Dan Teodorescu.
În ciuda problemelor, el ştie pe de dinafară mai multe piese de la Taxi.
“Îi place muzica în general, este un copil tare bun chiar dacă suferă de boala pe care o are, face terapie, merge la şcoală, evoluţia lui este bună. Ascultă toate genurile de muzică, de la clasică la populară”, a spus Liliana, mama lui Edi.