Cât câştigă din afaceri Cabral, „Poponeţ" şi modelul Bogdan Vlădău
Cabral are trei firme, dintre care una cu datorii. Modelul Bogdan Vlădău nu a avut succes în afaceri, iar afacerile de vis ale lui "Poponeţ" nu merg ca pe roze.
Cabral Neculai Dzabana Ibacka are firma Kiai Magic SRL, firmă de comerţul cu amănuntul în magazine, care a fost înfiinţată în anul 2005 şi i-a adus numai necazuri. Firma nu a înregistrat niciodată profit, potrivit Registrului Comerţului. Kiai Magic SRL a înregistrat în schimb pierderi în valoare 210.000 de lei până în anul 2009. În plus, firma a acumulat de 1,8 milioane de lei, doar în anul 2009.
Cu toate acestea, firma Negru Production SRL, care se ocupă producţie cinematografică, video şi programe de televiune, i-a adus un profit de peste 433.000 de lei lui Cabral. Firma a fost înfiinţată în anul 2004, iar Cabral este singurul angajat.
Cabral este asociat şi administrator la firma Top Auto-Moto SRL, a fost înfiinţată în anul 2007 şi până în 2009 şi i-a adus un profit de 7.000 de lei lui Cabral, obiectul de activitate al firmei fiind comerţul cu motociclete, piese şi accesorii aferente.
Modelul Bogdan Vlădău, afaceri şi insolvenţă
Firma Elite Sport & Marketink SRL, în care acţionar Bogdan Alexandru Vlădău, a intrat în insolvenţă în luna ianuarie. Firma s-a ocupat de publicitate, însă a raportat cifra de activitate doar în anul 2007, iar în 2010 Finanţele Publice şi un creditor au cerut intrarea firmei în insolvenţă. Bogdan Vlădău mai are o firmă de comerţ cu ridicata a produselor textile, VBA Care Consultin SRL, care nu a raportat cifrele de afaceri la Registrul Comeţului. O altă firmă de publicitate, Emporis Events SRL, a fost înfiinţată de Vlădău în anul 2009, dar nu a făcut profit.
„Poponeţ", firme fără număr
Firma Care Office Tei Center SA, în care Codin Maticiuc este acţionar, se ocupă de dezvoltare imobiliară, însă din anul 2008 a adus un profit de 335.000 de lei.
Firma Chematex Internaţional SRL, în care Codin este acţionar alături de tatăl său, se ocupă cu comerţ cu ridicata al produselor chimice, însă a obţinut profit până în anul 2005, de aproximativ 500.000 de lei.
Firma Metropolis Real Estate Developers SRL, care se ocupă de activităţi imobiliare, a obţinut un profit de 17 milioane de lei în anul 2007. Firma, în care acţionar este şi tatăl lui Codin, afaceristul Ion Maticiuc, a acumulat datorii fabuloase în valoare de 20 de milioane de euro în anul 2009.
Firma MM Tehnolemn SRL, care se ocupă cu comerţul energiei electrice, a fost înfiinţată în anul 2004. Firma a obţinut profit de 650.000 de lei. Codin Maticiuc este acţionar şi la Unisecurity SRL, care se ocupă cu acvitivăţi de protecţie şi pază, şi care care a fost înfiinţată în anul 2001, însă i-a adus doar un profit de 50.000 de lei.





















































