Acţiuni de exterminare a ţânţarilor şi căpuşelor în parcurile din Târgu Jiu
0
Autorităţile locale vor declanşa acţiuni de dezinsecţie în marile parcuri şi în toate spaţiile verzi de pe raza oraşului pentru combaterea căpuşelor şi a ţânţarilor.
Trei acţiuni de dezinsecţie vor fi desfăşurate în municipiul Târgu Jiu în perioada următoare. „Pregătim această acţiune şi depindem desigur de starea vremii. Dacă stropim şi după câteva ore plouă, acţiunea noastră va fi fără efect. Vom alege exact intervalul de timp în care să avem efectele scontate. Acţionăm cu substanţe specifice, dar care nu sunt toxice pentru cetăţeni. Urmărim să eliminăm căpuşele, dar vom stropi şi contra ţânţarilor. Vom avea în total trei etape de eliminare a insectelor supărătoare“, a declarat Ionuţ Jilăveanu, şeful Serviciului de Gospodărire Comunală din cadrul Primăriei Târgu Jiu.
Acţiune şi în subsolurile blocurilor
Şeful Serviciului Gospodărire Comunală a spus că dezinsecţia în spaţiile verzi ar trebui să fie dublată de o acţiune similară în subsolurile blocurilor, dar asociaţiile nu se implică în aceste acţiuni: „Sunt adevărate focare de unde se propagă adevărate colonii de ţânţari şi lumea se miră de ce sunt ţânţari tot timpul. Sunt subsoluri unde este apă şi acolo este un mediu propice pentru dezvoltarea acestor insecte. Ideal ar fi ca şi primăria şi asociaţiile de proprietari să înceapă simultan acţiunile de dezinsecţie. Ei au obligaţia să facă la subsoluri şi pentru ţânţari şi pentru gândaci, iar noi acţionăm şi parcuri şi în toate zonele verzi din municipiu şi din cartiere inclusiv. Este bine să se intervină atunci când este optim, să nu se înmulţească“.