Medic ginecolog de la Spitalul Caracal, arestat pentru mită
0Doctorul Petre Mircea Daviţoiu, unul dintre cei mai experimentaţi medici de la Spitalul Municipal din Caracal, a fost arestat, luni seară, pentru săvârşirea infracţiunii de luare de mită. Potrivit informaţiilor autorităţilor, acesta a cerut bani unei tinere pentru un chiuretaj. Medicul a fost prins în flagrant chiar în timp ce primea banii şi a fost reţinut pentru 24 de ore.
UPDATE:
Prezentat instanţei Tribunalului Olt în după-amiaza zilei de luni, judecătorii au dispus emiterea mandatului de arestare preventivă pentru nouă zile pe numele medicului acuzat de luare de mită.
Totul a fost dat la iveală luni după-amiază, când o tânără dintr-un sat din apropiere de Caracal, respectiv localitatea Dioşti (judeţul Dolj), a ajuns la Spitalul Municipal cu dureri şi s-a prezentat la medicul Petre Mircea Daviţoiu, care era de gardă la acel moment. Conform informaţiilor adunate la dosar, femeia, în vârstă de 33 de ani, i-ar fi oferit doctorului toţi banii pe care îi avea la ea, adică 20 de lei, pentru a-i face un chiuretaj, numai că acesta i-a cerut mai mult - 200 de lei.
Disperată, femeia s-a dus direct la secţia de poliţie din oraş şi l-a reclamat pe doctor în jurul orelor 16.00. Oamenii legii au luat imediat legătura cu procurorii de la Parchetul de pe lângă Tribunalul Olt şi i-au înscenat medicului un flagrant.
“Femeia a venit la noi plângând şi spunându-ne că un doctor de la Spitalul Municipal i-a cerut bani pentru a-i face o operaţie. Potrivit competenţelor ce ne revin, noi am apelat la colegii de la Slatina, de la Parchet, care au continuat operaţiunea”, a declarat comandantul Poliţiei oraşului Caracal, comisar-şef Ilie Vasile.
Ce a urmat a fost doar o problemă de ore până ce doctorul în cauză să fie ridicat chiar la câteva secunde după ce a intrat în posesia banilor primiţi de la femeie. Doctorul Mircea Daviţoiu a fost reţinut luni-noapte pentru 24 de ore, iar în după-amiază urmează să fie prezentat Tribunalului Olt cu propunerea de arestare preventivă pentru zece de zile sub acuzaţia comiterii infracţiunii de luare de mită, faptă prevăzută a fi pedepsită cu închisoarea până la 15 ani.
Doctorul Mircea Daviţoiu era pensionat şi lucra în cadrul Spitalului Municipal din Caracal în baza unui contract de prestări servicii. Acesta era unul dintre cei mai respectaţi medici ai unităţii sanitare.
Mai puteţi citi şi:
Doctoriţa Elena Munteanu, cinci ani şi jumătate de închisoare cu executare