O funcţionară din Ploieşti a delapidat 10 miliarde din banii orfanilor şi ai mamelor

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Alice Mihăilescu, o angajată a Agenţiei pentru Prestaţii Sociale Prahova, a transferat în conturile sale şi ale unor rude peste 10 miliarde de lei vechi. Ingineria a fost posibilă cu ajutorul mai multor poştaşi din Ploieşti care virau banii la adrese fictive.

Cum să furi un milion de euro? Prin sporuri şi stimulente ilegale. Se întâmplă la Primăria Galaţi

Bacău: Delapidare de 2,4 milioane de lei la BCR Moineşti

La Agenţia pentru Prestaţii Sociale Prahova (APSPh), vestea că una dintre angajatele vechi ale instituţiei a delapidat banii mamelor şi ai copiilor plasaţi la asistenţi maternali a fost o surpriză de proporţii. "Angajata noastră şi-a dat demisia după ce la poştă a fost descoperit un cupon fals pentru efectuarea unei plăţi către un beneficiar fictiv. Se pare că făcea acest lucru de aproximativ 12 ani, trimiţând bani prin poştă inclusiv pe numele său, al mamei şi al copilului. Am luat toate măsurile care se impun şi derulăm o anchetă internă", ne-a declarat Cristian Bărbulescu, directorul agenţiei.

Alice Mihăilescu gestiona bani publici destinaţi plăţii indemnizaţiilor mamelor aflate în concediu de îngrijire a copilului şi alocaţiilor pentru orfanii aflaţi în grija asistenţilor maternali. Aceasta vira, lunar, zeci de milioane de lei vechi pe numele său, al mamei şi al copilului, precum şi al altor persoane fictive, prejudiciul descoperit până acum fiind de aproximativ 10 miliarde de lei vechi.

"În dosarul penal sunt cercetaţi un funcţionar public din cadrul agenţiei, precum şi mai mulţi factori poştali din Ploieşti pentru infracţiunea de delapidare. Paguba nu a fost stabilită în totalitate, iar cercetările continuă", ne-a spus Daniel Radu, purtător de cuvânt al Inspectoratului Judeţean de Poliţie Prahova.

 O funcţionară dificilă, cu un comportament despotic

În urmă cu câteva zile, un angajat al Poştei a identificat un cupon fals, în dublu exemplar, în baza căruia urma să se facă o plată către un beneficiar fictiv şi astfel a fost descoperită şi reţeaua de transfer a banilor pusă la punct de Alice Mihăilescu şi poştaşi. Filiala Prahova a Poştei Române a refuzat să facă, deocamdată, comentarii.

Pentru unii dintre asistenţii maternali din Prahova, cercetarea funcţionarei de către Poliţie nu este, însă, surprinzătoare. "Ori de câte ori intram în biroul dânsei pentru informaţii ne repezea şi avea un comportament de mahalagioaică. Ne spunea cu mult tupeu că banii pentru alocaţia copiilor din plasament mai întârzie, că nu au sosit actele, deşi îi aveam acasă poate şi de 3-4 luni. Apoi ţipa să ieşim afară", ne-a declarat Paula Gheorghe, un asistent maternal din Prahova.

Temperamentul mai mult decât vulcanic al funcţionarei ne-a fost confirmat şi de unii dintre foştii săi colegi, aceştia precizând că femeia dovedea foarte mult tupeu, dar puţină politeţe în relaţiile inter-colegiale.

Ai aflat ceva interesant, ai pozat sau ai filmat? Scrie-ne pe ploiesti@adevarul.ro!

logo ads

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite