Poştaşii ameninţă cu întreruperea activităţii dacă veniturile companiei nu cresc cu 20%

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Liderii poştaşilor se întâlnesc cu ministrul Comunicaţiilor, Valerian Vreme, pentru a le prezenta solicitările şi soluţiile pentru creşterea profitului Poştei Române, ameninţând că, dacă până la sfârşitul anului veniturile companiei nu se majorează cu 20%, întrerup activitatea.

Cei aproximativ 1.500 de poştaşi care protestează în faţa Ministerului Comunicaţiilor au zece solicitări pe care le vor prezenta ministrului Valerian Vreme.

Astfel, poştaşii cer revenirea asupra deciziei unilaterale conducerii companiei de reducere a programului de lucru lunar cu două zile, renunţarea la procesul de desfiinţare a OPRM-urilor, prezentarea în regim de urgenţă a unui plan concret de creştere lunară a veniturilor companiei faţă de perioada similară a anului 2010 care să conducă la o creştere a veniturilor cu minim 20% în luna decembrie 2011 faţă de luna decembrie 2010. Planul de creştere trebuie să aibă obiective concrete şi cuantificabile lunar, etape de realizare, responsabili, termen şi sancţiuni pentru persoanele responsabile de nerealizarea cifrelor asumate.

De asemenea poştaşii cer stabilirea unui calendar de plată a tuturor obligaţiilor băneşti asumate de companie faţă de salariaţii ei, iniţierea în regim de urgenţă a procedurii de achiziţie pentru materiale de curăţenie, rechizite, imprimante, formularistică, folosirea celor câteva sute de agenţi de vânzări pe care i-a angajat compania în ultimii ani prin stabilirea unui volum minim de venituri pe care să-l aducă fiecare dintre ei. Protestestarii mai solicită reprezentanţilor Ministerului implicarea în acţiunea de lobby politic pentru găsitrea de soluţii în vederea redresării economice a companiei, sistarea tuturor cheltuielilor companiei care nu contribuie direct la aducerea de venituri.

Sindicaliştii dau ca exemplu miile de kilometri pe care le parcurg lunar persoane cu funcţii de conducere care au în dotare maşini de la Poşta Română cu combustibil plătit de companie sau sute de mii de euro plătiţi lunar (peste preţul pieţei) pentru închirierea de spaţii.

Ultimele două puncte pe lista revendicărilor se referă la sistarea procesului de organizare şi reorganizare a companiei cu singur efect lupta pentru posturi, stabilirea unei strategii pe termen scurt şi mediu pentru stabilizarea Poştei Române pe piaţa serviciilor poştale din România.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite