Au început înscrierile la Let's Go Digital! din cadrul TIFF
0
Înscrierile pentru atelierul Let's Go Digital! - ce se adresează tinerilor care doresc să realizeze filme şi are loc în cadrul Festivalului Internaţional de Film Transilvania (TIFF), de la Cluj-Napoca, între 28 mai şi 6 iunie - au început astăzi.
Let's Go Digital! se adresează tinerilor cu vârste cuprinse între 14 şi 18 ani, din toata ţara, pasionaţi de film, fotografie, editare video.
Timp de zece zile, participanţii la proiect vor lua contact cu lumea filmului din interior, parcurgând intensiv toate etapele realizării unui film: scrierea scenariului, filmare, editare. Vor avea acces la aparatura profesională, fiind îndrumaţi de profesionişti din cinematografia română.
Cei 15 participanţi, aleşi pe baza unei preselecţii făcute de echipa de traineri care va susţine atelierul la Cluj, vor lucra în echipe de câte trei, pornind de la o temă dată, la finalul workshop-ului rezultând cinci filme de scurtmetraj.
Acestea vor fi proiectate în ultima seară în faţa publicului festivalier, care va avea sarcina de a desemna cel mai bun film realizat în cadrul Let's Go Digital 2010. Scurtmetrajul câştigător va fi premiat şi proiectat la galei de închidere a Festivalului Internaţional de Film Transilvania.
Ultima zi de primire a aplicaţiilor este 1 mai 2010.























































