PORTRET Bianca Perţa, olimpica îndrăgostită de poezie şi desen

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:
Bianca Perţa
Bianca Perţa

Democraţia şi toleranţa sunt cuvintele cheie care o caracterizează pe tânăra de doar 11 ani. Fire artistică, eleva de clasa a cincea este promotorul antiviolenţei în şcoală.

Profil
Născută: 20 aprilie 1999
Studii: Elevă în clasa a V-a la Şcoala Generală Nr.5
Familie: Singură la părinţi


În vreme ce în unele şcoli din Arad violenţa între elevi a atins puncte critice, Bianca luptă împotriva acesteia. „Anul acesta, am făcut parte din echipajul şcolii noastre la concursul naţional „Democraţie şi Toleranţă” care a avut loc la Râmnicu Vâlcea. Tema probei a fost violenţa din curtea şcolii unde am reuşit să obţin locul patru la naţional, adică prima menţiune. A contat foarte mult că planşele pe care le-am expus au fost realizate tip oglindă: aşa da, aşa nu”, povesteşte Bianca.

Reuşita elevei, care la faza judeţeană a obţinut punctaj maxim, clasându-se pe primul loc, se datorează celor două pasiuni care-i ocupă cea mai mare parte din timpul liber: desenul şi scrisul.

„De când am fost mică mi-a plăcut să desenez. Când am un pic de timp liber desenez mult. Zilele din weekend îmi sunt împărţite: sâmbăta folosesc doar acuarelele, iar duminica desenez doar cu creionul”, spune eleva de 11 ani.

Îndrăgostită de Eminescu

Partea artistică a Biancăi s-a dezvoltat după vârsta de opt ani, când s-a apucat şi de scris. „Imediat după ce am învăţat să scriu şi să citesc, am început să compun poezii. Îmi plac foarte mult poeziile lui Eminescu. E şi poetul meu preferat”, spune Bianca Perţa.
Deşi nu are o evidenţă clară a numărului de poezii scrise până acum, tânăra olimpică a reuşit până acum să îşi publice creaţiile în revista şcolii. „Până acum doar în revista şcolii am publicat, dar mă pregătesc pentru mai mult. Sunt încă la început, dar vreau să fac şi pe viitor asta”, povesteşte Bianca Perţa.

Chiar dacă este îndrăgostită de poezie, eleva de 11 ani a început nu demult să-şi încerce talentul şi în proză.

Întrebări şi răspunsuri

Cu ce vrei să continui când vei fi mare?
Mai degrabă aş continua cu scrisul. Îmi place desenul foarte mult, dar scrisul parcă mă reprezintă mai bine.

Ce a însemnat pentru tine participarea la concursuri?
Am acumulat experienţă pentru viitor. În al doilea rând mi se pare interesant să călătoreşti plus că aşa am ocazia să mă întâlnesc şi cu alţi copii de vârsta mea.

Despre ce îţi place să scri?
Scriu despre animale, natură şi anotimp. Primăvara e anotimpul meu preferat despre care îmi place să scriu şi să-l desenez în acelaşi timp.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite