Victima accidentului produs de ministrul Ludovic Orban ar putea fi o elevă de 14 ani

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Poliţiştii au găsit victima accidentului produs, duminică după-amiază, de ministrul transporturilor Ludovic Orban, o elevă în vârstă de 14 ani care locuieşte în zona Cotroceni, au

Poliţiştii au găsit victima accidentului produs, duminică după-amiază, de ministrul transporturilor Ludovic Orban, o elevă în vârstă de 14 ani care locuieşte în zona Cotroceni, au declarat pentru NewsIn surse din cadrul Poliţiei Capitalei.

Informaţiile vin la scurt timp după ce reporterii postului de televiziune Antena 1 au susţinut că au stat de vorbă cu mătuşa presupusei victime a accidentului provocat de ministrul Ludovic Orban, o elevă care ar fi fost rănită la braţ, din discuţie reieşind că ministrul ar fi avut o înţelegere cu familia victimei pentru a muşamaliza cazul. Reporterii au mai spus că au sunat-o pe mătuşa presupusei victime susţinând că sunt din partea ministrului transporturilor, iar aceasta a lăsat să se înţeleagă că există o înţelegere pentru ca numele minorei să nu fie dezvăluit în presă.

Chestorul principal Marian Tutilescu, şeful Direcţiei Generale de Poliţie a Municipiului Bucureşti, a confirmat pentru NewsIn că se fac verificări în privinţa existenţei unei victime a accidentului de pe şoseaua Cotroceni şi că a fost identificată o elevă care ar putea fi victima accidentului produs de Ludovic Orban.

Cristian Ciocan, purtătorul de cuvânt al DGPMB a precizat că părinţii acesteia au refuzat să colaboreze cu poliţiştii şi că susţin că nu vor să depună plângere.

Identificarea presupusei victime a accidentului de duminică după-amiază, susţinută de o plângere din partea respectivei persoane şi de un certificat medico-legal, ar declanşa fară echivoc cercetarea penală a ministrului Ludovic Orban.

Potrivit surselor, după identificarea victimei este obligatoriu ca aceasta să depună plângere şi să prezinte un certificat medical din care să reiasă că a avut cel puţin o zi de îngrijiri medicale.

În acest caz, ministrul Ludovic Orban ar putea fi cercetat pentru fals în declaraţii, părăsirea locului accidentului şi vătămare corporală din culpă, infracţiuni ale căror pedepsele ajung până la cinci ani de închisoare.

În cazul în care victima nu doreşte să depună plângere, atunci munca poliţiştilor este în zadar.

Poliţiştii spun că fară plângere şi certificat medico-legal nu se poate dovedi infracţiunea de vătămare corporală din culpă, caz în care Ludovic Orban ar fi avut dreptul să părăsească locul accidentului.

Lipsa celor două elemente, plângerea şi certificatul medico-legal, atestă că accidentul s-a soldat doar cu pagube materiale, astfel că Ludovic Orban nu a făcut declaraţii false atunci când a fost audiat de poliţişti.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite