Vânzarea Petrom, votată cu ochii închişi

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Parlamentarii recunosc că au aprobat "ca primaru'" clauza de secretizare

Înainte de ziua votului, la nivelul grupurilor parlamentare, s-a trimis mesajul că acest vot este o cerinţă expresă a Uniunii Europene, fără de care integrarea nu poate fi luată în calcul. Această teză a fost răspândită în special în tabăra PSD-ului, partid care a votat apoi, pe brânci, contractul cadru de privatizare. Deputatul Aurelian Pavelescu, omul care în ultima vreme a făcut valuri cu privire la acest contract păgubos pentru România, a povestit pentru Adevărul câteva din cele mai recente constatări ale sale . "Parlamentarii au votat atunci o lege, legea 544/2004, privind unele măsuri de privatizare a Petrom. În legea pe care au putut-o consulta aleşii, nu apare vreo clauză de secretizare. Clauzele sunt doar în contract, care contract a fost ţinut la secret. Parlamentarii au aprobat privatizarea şi au introdus din contract toate promisiunile pe care, în mod nelegal, le-a făcut ministerul în sensul de modificare a legilor", susţine actualul deputat. La rândul său, fostul ministru, Dan Ioan Popescu, se apără, susţinând că parlamentarii din comisiile de specialitate au avut posibilitatea să studieze chichiţele din contract.
Citiţi în Actualitate

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite