Un medic refuza plata contributiei la asigurarile de sanatate
0Gabriela Titu, medic si dascal la Universitatea de Medicina si Farmacie "Grigore T. Popa" Iasi (sef lucrari la Fiziologie), refuza sa mai plateasca pe viitor contributia lunara la fondul asigurarilor
Gabriela Titu, medic si dascal la Universitatea de Medicina si Farmacie "Grigore T. Popa" Iasi (sef lucrari la Fiziologie), refuza sa mai plateasca pe viitor contributia lunara la fondul asigurarilor de sanatate pe motivul ca asiguratii bolnavi sunt bataia de joc a guvernantilor. Desi statul retine un procent insemnat din remuneratie pentru acest fond, medicul Titu nu se poate bucura nici macar de medicamentele compensate prescrise de medicul de familie pentru boala de care sufera. Tatal medicului cauta in zadar de patru luni medicamentele compensate, vitale pentru bolile cu care a fost diagnosticat, raspunsurile implacabile al farmacistilor fiind de fiecare data aceleasi: fonduri epuizate pentru achizitionarea medicamentelor compensate sau numar redus de medicamente cu valoare decontabila. Majoritatea covarsitoare a iesenilor se plang adesea de conditiile de spitalizare (lipsa medicamentelor si a hranei, precum si conditiile de cazare). Pacientii salariati sau pensionari carora li se retin sume importante din retributii cumpara adesea medicamente, aduc mancare de acasa si dorm cate doi sau chiar trei intr-un pat.























































