Un batran din Tamaseni-Neamt a dat 60 de milioane de lei pe un loz fals
0Escrocii scrisesera pe el cu pixul "Dacia 1310"
Boglis Ion, din localitatea Tamaseni, judetul Neamt, a fost escrocat de doi indivizi care i-au vandut un loz fals pe care era scris cu pixul "Dacia 1310" cu 60 milioane lei. Cei doi l-au urmarit pe batran pe cand acesta s-a prezentat la Trezoreria Roman pentru a-si ridica dobanda de pe niste certificate. Escrocii, oameni in varsta, l-au asteptat la iesire si, cand batranul Boglis, 70 de ani, a aparut, au dat o adevarata reprezentatie de teatru. Au inceput sa vorbeasca cu voce tare, analizand, chipurile, lozul in valoare de 5.000 de lei. La un moment dat, unul dintre ei a strigat triumfator ca a castigat o masina, dar ca lui nu-i trebuie masina, intrucat este prea batran, nu stie sa conduca si, de aceea, ar fi preferat bani. Incat nu-i ramane decat sa-l vanda. Iata ce-a povestit la Politie naivul pagubas: "Am auzit ca vrea sa vanda lozul. Atunci m-am apropiat si am intrebat ce s-a intamplat. Mi-a spus ca doreste sa vanda lozul cu 60 de milioane lei. Cand m-a vazut ca sunt interesat, celalalt a zis ca doreste sa cumpere si el lozul si a propus sa-l luam amandoi si sa platim fiecare cate 30 de milioane lei, dupa care sa ne intelegem ce facem cu masina. Am acceptat propunerea si am mers inapoi la Trezorerie. Am scos de pe certificate suma de 117 milioane lei si am mers cu cei doi pe strada Alexandru cel Bun (in municipiul Roman - n.n.), mai la vale de Episcopie, unde celalalt barbat trebuia sa ia banii. A spus ca are un magazin acolo. Mi-a dat mie lozul, iar eu i-am dat 60 de milioane, dupa care proprietarul a plecat. Celalalt a spus sa-l astept 15 minute, ca el merge sa aduca cele 30 de milioane, pentru a plati partea lui. A plecat si nu s-a mai intors. Dupa o vreme, am plecat de acolo si m-am dus la o agentie Loto, unde am aflat ca nu este castigator". Politistii au declansat o ancheta pentru identificarea celor doi escroci.























































