SUA: Eric Holder este numit la Justiţie
0Senatul Statelor Unite l-a confirmat luni pe Eric Holder în postul de ministru al justiţiei, cu 75 de voturi contra 21, pentru acest avocat strălucitor, care l-a sfătuit pe Barack Obama în timpul campaniei şi devine primul negru ce va ocupa acest post foarte sensibil, potrivit Agerpres.
Amânat de mai multe ori, votul care l-a confirmat pe Holder, 58 de ani, a urmat după trei ore de dezbateri între democraţi şi republicani.
Aceştia din urmă i-au reproşat lui Holder fapte controversate pe vremea când era numărul doi al ministerului justiţiei în timpul celui de-al doilea mandat al lui Bill Clinton.
Cu câteva zile înaintea plecării sale de la Casa Albă, Clinton l-a graţiat, urmând sfatul lui Holder, pe Mark Rich, un om de afaceri urmărit pentru evaziune fiscală şi care a fugit în Elveţia.
În timpul audierii sale de opt ore în faţa comisiei de afaceri juridice a Senatului, Holder a recunoscut că a făcut 'o eroare' şi a remintit că a prezentat scuzele sale de mai multe ori.
Numirea lui Holder este crucială în momentul când Departamentul Justiţiei american iese din mai mulţi ani marcaţi de scandaluri politice care au condus la demisia a doi miniştri.























































