Satenii se judeca de 5 ani pentru taurul comunal

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Localnicii unei comune clujene se judeca de cinci ani pentru un taur de monta vandut de clopotarul bisericii fara acordul lor, transmite corespondentul Mediafax. Peste 20 de sateni din Cojocna si

Localnicii unei comune clujene se judeca de cinci ani pentru un taur de monta vandut de clopotarul bisericii fara acordul lor, transmite corespondentul Mediafax. Peste 20 de sateni din Cojocna si clopotarul bisericii din localitate au infiintat, in 1999, o asociatie familiala, afiliata la Asociatia Crescatorilor de Taurine din Floresti. Oamenii au strans bani si au cumparat un taur pentru monta, pentru ca in fiecare gospodarie exista cel putin o vaca. Ei au platit atunci cate 70.000 de lei si au luat un animal de aproape 500 de kilograme. Clopotarul Ioan Ranga era si sef de ciurda si a avut grija de taur, iar la mai putin de un an el a vandut animalul fara acordul celorlalti, fiind acuzat de sateni ca si-a insusit banii. Pagubitii, tarani trecuti de 70 de ani, au declarat, joi, corespondentului Mediafax, ca Ioan Ranga a vandut taurul fara aviz de la medicul veterinar din comuna, la un abator, contra sumei de 4,5 milioane de lei. Satenii l-au reclamat pe clopotar la seful de post din comuna, care l-a chemat pe Ranga si i-a spus ca in termen de trei luni sa le cumpere oamenilor un alt taur. Pentru ca Ioan Ranga nu le-a luat un alt animal, dar nici nu le-a dat banii, i-au intentat proces si de atunci isi cauta dreptatea prin tribunale, oamenii acuzandu-l pe clopotar de inselaciune.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite