Saracii cu ghiul arunca pe jos ciorba saracului, daca nu e cu carne

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Nici n-a mijit bine de ziua, si hornul cantinei sociale de langa Cismigiu scoate aburi grei de mancare gatita. Mirosul de varza calita s-a raspandit prin vecini si atata foamea trecatorului grabit

Nici n-a mijit bine de ziua, si hornul cantinei sociale de langa Cismigiu scoate aburi grei de mancare gatita. Mirosul de varza calita s-a raspandit prin vecini si atata foamea trecatorului grabit spre serviciu, care-si aminteste brusc sa ia un covrig de la colt. In fata, vreo douazeci de oameni cu sacose din rafie isi asteapta cu nerabdare portia de mancare. Cantina se deschide la opt.
Suparare mare: de Paste ne-au dat pulpe, nu cozonac
Oamenii au venit insa cu noaptea-n cap, obicei ramas de pe vremuri, cand masina cu tacamuri de pui era intampinata cu urale. "Mai schimbi si tu o vorba cu omu', te mai intreaba careva de sanatate", spune o femeie tanara. Zambeste. Prima raza de soare e a ei. Se duce drept in aurul de douazeci si patru de carate al cerceilor, care atarna greu de lobul urechilor. "E posibil, domnisorica, sa-si bata asa joc de noi?", se infurie femeia. "Eu am noua copii acasa de hranit si astia ne-au dat de Paste napolitane alterate, orez si lapte praf in loc de cozonac". Oamenii asezati pe scarile cantinei si pe trotuarul de vizavi pufnesc din nari de nemultumire. De Sarbatori au primit de la cantina, de persoana: carnati, branza topita, pulpe de pui, cinci paini, rosii in bulion, salam, costita si oua. "Toate a fost dijmuite de bucatarese", se plange o alta femeie. Si la cantina sociala din Grivitei, fost restaurant de cartier, acum cu termopane, miroase a varza calita. Gresia de pe jos luceste de curatenie. Dis-de-dimineata au venit aici doar pensionarii. Bucataresele cantaresc carnea si toarna ciorba fierbinte in borcanele aduse de batrani de acasa. Pe fetele brazdate de riduri adanci se citeste recunostinta. "Multumesc de masa, maica", spune o batranica vizibil jenata la vederea aparatului de fotografiat. Se simte umilita. A muncit o viata, si pensia nu-i ajunge nici pentru medicamente.
Kaizerul e returnat fiindca are grasime
Cine se respecta vine mai tarziu. Pe la zece. Cu sacose mari din rafie, cu multi copii dupa el. Un barbat da bucata de kaizer inapoi. "Are grasime!". Salamul il lasa pe jos. Cine se respecta da telefon la bucatarie, sa intrebe de meniu, sa stie daca se mai deranjeaza asa de dimineata. "Deseori primim telefoane la cantina de la oameni care ne intreaba daca mancarea e cu sau fara carne", povesteste un angajat al cantinei. Locatarii din vecinatatea cantinei se plang ca unii dintre "saraci" arunca mancarea imediat ce ies din cantina. "I-am vazut cu ochiii mei, daca nu e carne, o arunca", spune o pensionara care locuieste intr-un apartament chiar deasupra cantinei. "E pacat de Dumnezeu sa-si bata joc, asa, de mancare". "Mie imi mai raman sase sute de mii din pensie pentru mancare dupa ce-mi cumpar medicamentele". "Sa se duca sa munceasca, ca-s tineri", spune batrana enervata de mizeria lasata de unii "saraci" in spatele blocului. "Multi dintre beneficiarii de ajutor social, pe care ii am in grija, refuza, pur si simplu, sa se angajeze", spune un asistent social. "Da' ce domnule, sa ma spetesc pentru trei milioane amarate pe luna", e replica pe care o primeste asistentul. Bucataresele de la cantina, care vin la munca la cinci dimineata, au un salariu de trei milioane de lei! O femeie tanara, imbracata dupa ultimul trend in moda, tocmai venita de la manichiurista, se posteaza in fata aparatului de fotografiat. "Fa si mie o poza, sa vada lumea, ca suntem saraci!". Asistentul social isi aminteste de masinile de lux parcate in curtile unora dintre "saraci". "Daca au acte doveditoare de la serviciul de taxe si impozite, ca nu au nici un venit, si altele de la Oficiul Fortelor de munca, ca isi cauta un serviciu, nu ai ce sa le faci", spune acesta. I s-a intamplat ca beneficiari ai ajutorului social sa fie in America, in timp ce copiii ramasi acasa veneau sa-si ridice portia de mancare de la cantina. Sapte mii de persoane sunt inregistrate la cantinele pentru saraci din Capitala...

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite