Recursul în cazul lui Ioan Mureşan se judecă astăzi | adevarul.ro

Recursul în cazul lui Ioan Mureşan se judecă astăzi

Publicat:
Ultima actualizare:
0

Judecatorii Curţii de Apel judecă, astăzi, recursul procurorilor la decizia Tribunalului de a nu-l aresta preventiv pe fostul ministru al Agriculturii Ioan Avram Mureşan. Acesta a fost reţinut

Judecatorii Curţii de Apel judecă, astăzi, recursul procurorilor la decizia Tribunalului de a nu-l aresta preventiv pe fostul ministru al Agriculturii Ioan Avram Mureşan. Acesta a fost reţinut sâmbătă seara de anchetatori, audiat duminică la Bucureşti şi prezentat magistraţilor cu propunere de arestare preventivă. Judecătorii Tribunalului au hotărât să-i aplice fostului demnitar doar interdicţia de a părăsi localitatea.

Potrivit probelor deţinute de procurori, Mureşan ar fi intervenit pe lângă actualul ministru Decebal Traian Remeş pentru a sprijini o firmă din Satu Mare, condusă de omul de afaceri Gheorghe Ciorbă. În schimb, Remeş ar fi primit produse în valoare de 1.500 de lei şi suma de 15.000 de euro. Remeş ar fi urmat să primească, la finalizarea licitaţiilor, şi un autoturism de lux.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite