Razboiul de 800 de zile impotriva bucurestenilor
0Capitala Romaniei este de 800 de zile - practic, de la alegerile locale - teatrul unui razboi de o virulenta rara chiar si pe malurile Dambovitei, pe unde, finalmente, tot se mai gaseste cate o piata
Capitala Romaniei este de 800 de zile - practic, de la alegerile locale - teatrul unui razboi de o virulenta rara chiar si pe malurile Dambovitei, pe unde, finalmente, tot se mai gaseste cate o piata de pupat. Daca pe scena politica nationala partidul la putere a ajuns in situatia de a nu mai avea opozitie, la nivelul Bucurestilor exista, concentrata exploziv intr-un singur personaj, toata Opozitia la un loc. Cel care bantuie ca un cosmar atat Palatul Victoria, dar si sediul ultimei organizatii PSD, si impotriva caruia resentimentele se livreaza, pe semnatura, odata cu carnetul de partid, este nimeni altul decat Traian Basescu. Politician abil, inventiv, greu de maturat de pe orice punte s-ar afla, bun (ca sa nu zicem rau) de gura, primarul general a facut joi o noua, spectaculoasa, mutare politica. 17 consilieri municipali (11 ai PD, 4 ai PRM si 2 ai PNL) au demisionat in bloc. Defiland cu steagul "intereselor bucurestenilor" in frunte, cei 17 nu sunt in realitate altceva decat uneltele strategiei primarului general care vrea sa forteze alegeri anticipate. Motivul nu e greu de banuit: lungita pana dupa Praga (intrarea in NATO nu-i va lasa insensibili pe electorii cultivati din Capitala, aducand asupra pesedistilor folosul unui spor de simpatie), competitia pentru primarie s-ar putea sa-i puna oarece probleme lui Traian Basescu. El nu-si poate pierde trambulina de la Primaria Capitalei, care in ravnita competitie pentru prezidentiale il va propulsa printre favoriti. Nu degeaba profita cat poate liderul PD de aceasta trambulina, de la furia cu care asfalteaza (dar numai in centru, acolo unde - nu-i asa? - se vede), cu care pune sine de tramvai, cu care promite contoare gratuite, pana la baile de electorat - audientele prelungite pana-n zori, la ciorba de potroace. Dinspre partea Puterii, prefectul Gabriel Oprea, trimisul guvernului in teritoriu, calmeaza populatia ca un pater urbis: demisionarii, conform calculelor aritmetice altoite pe articolele si alineatele Legii Administratiei Publice Locale, n-au clintit nimic din stabilitatea Consiliului General. Cetateni, vedeti-va linistiti de treburi, ocoliti baltoacele, atentie sa nu calcati in vreo gura de canal deschisa, n-au fost decat petardele unor zurbagii politici. Prefectul vegheaza. Infipt de strategii partidului in coasta lui Basescu, de-a dreptul contrapus imaginii acestuia din urma, Gabriel Oprea, un militar sobru, isi interpreteaza cuminte, fara stralucire, rolul politic de baiat bun si intelept, activ, cu capul pe umeri si par in cap, atent pana la pedanterie cu ce-i iese din gura, un posibil viitor primar al Bucurestilor. Numai ca degeaba se scoala Oprea in viul diminetii si gusta trufandaua in Obor, degeaba ii prelucreaza ex-cathedra pe mafiotii pietelor, degeaba desfunda, personal, cu mutuclenderul, chiuvetele din scoli, popularitatea lui n-o intrece si pace pe cea a inamicului public Traian Basescu. Fapt pentru care mai exista un personaj, inventat de aceiasi strategi, pentru ocaziile (dese) cand buna intentie a prefectului in a-si indeplini sarcinile se izbeste de buna lui crestere: pitorescul Daniel Marian Vanghelie, primarul sectorului 5. El e manelistul PSD, el interpreteaza toate partiturile murdare, pe el se bazeaza finutii lui sefi cand il scot la produs replici deocheate adresate primarului general. Ieri, bunaoara, era de asteptat ca PSD isi va baga la inaintare guristul. Bulibasa sectorului 5 a balmajit-o in stilu-i caracteristic, afurisindu-l pe Basescu si invocand niste sobolani care parasesc primii corabia. Din acest ultim punct de vedere, personajul, manjit pana-n albul ochilor cu bani publici, s-ar putea s-o fi nimerit. Corabia primariei ia apa ca "Titanicul". Si in loc sa intreprinda ceva cu adevarat salvator, PSD comanda muzica. Ne putem astepta ca acestor demisii le vor urma foarte curand altele - consilierii UFD si PNTCD, (cu toate ca Ciorbea le-a cerut alor sai sa ramana pe loc) dar si asa-zisii independenti daca vor fi gras motivati -, astfel incat blocajul de facto din Primaria Capitalei va deveni unul de jure, permitandu-i lui Traian Basescu sa ignore consiliul ultimilor mohicani pesedisti, sa preia fraiele municipiului si - aceasta e miza financiara! - sa deblocheze fondurile BEI si BERD. Cert este ca, in buna traditie de cheiul garlei, ne asteapta o saptamana de demascari reciproce, cu multe zerouri in coada delatiunilor. Cum priveste cetateanul, in prag de iarna, tot acest montagne rousse politic instalat pe Bulevardul Elisabeta? Bucurestenii stiu ca, in spatele jocurilor electorale, stau uriase interese economice, interese care i-au facut pe toti in anii acestia frati de cruce, indiferent de culoarea politica. Sintagma des clamata "Binele cetatenilor" e demagogie pura, si intr-o tabara si in cealalta, o piatra smulsa din caldaram cu care alesii arunca unii in altii, timp in care, in mecanismul blocat al administratiei Capitalei, se invarte doar banul. Spaga, ca sa vorbim pe intelesul primarului Vanghelie.























































