Primarul unui oras din Ungaria, in greva foamei

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Primarul orasului Pacin, din nord-estul Ungariei, a intrat in greva foamei, luni dupa-amiaza, in semn de protest fata de o reducere a finantarii guvernamentale destinate unui proiect regional de

Primarul orasului Pacin, din nord-estul Ungariei, a intrat in greva foamei, luni dupa-amiaza, in semn de protest fata de o reducere a finantarii guvernamentale destinate unui proiect regional de infrastructura in vederea prevenirii inundatiilor. Attila Barati a declarat ca va continua greva pana cand guvernul va realoca suma initial prevazuta de sase miliarde de forinti (circa 24 milioane de euro) pentru construirea unor retele de canalizare si a unor conducte speciale. Proiectul este destinat protejarii a patru localitati situate de-a lungul raului Tisa, care ameninta aproape anual cu inundatii estul Ungariei.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite