Prevederi noi pentru românii care vor să muncească în Azerbaidjan
0Angajatorii azeri care doresc să contracteze forţă de muncă din străinătate trebuie să obţină aprobarea Ministerului Muncii din Azerbaidjan, iar fiecare angajat străin trebuie să obţină un permis de şedere temporară valabil timp de un an, impun noile reglementări din această ţară, informează ministerul român de Externe.
Potrivit unui comunicat al Ministerului de Externe, cele mai importante modificări din Legea imigraţiei se referă la modalitatea de înregistrare a cetăţenilor străini care îşi desfăşoară activitatea în Azerbaidjan şi care sunt obligaţi să obţină permisul de şedere temporară în această ţară.
Potrivit legii, în primă fază, angajatorul azer care doreşte să angajeze forţă de muncă din străinătate, inclusiv din România, trebuie să obţină aprobarea Ministerului Muncii şi Protecţiei Sociale din Azerbaidjan.
Fiecare angajat străin trebuie să obţină de la Serviciul de Stat pentru Imigraţie un permis de şedere temporară, care este valabil un an. Permisul se poate prelungi de maximum patru ori.
După obţinerea permisului, cetăţenii străini trebuie să se prezinte la Ministerul de Interne pentru a se înregistra în calitate de rezident.
Obţinerea permisului de şedere temporară este necesară şi pentru persoanele căsătorite sau în concubinaj cu cetăţeni azeri, cei care au investiţii în Azerbaidjan şi pentru studenţi.
Nerespectarea noilor prevederi legale poate fi sancţionată cu pedepse mergând până la închisoare.
MAE reaminteşte cetăţenilor români care se deplasează în străinătate faptul că este necesar să se informeze asupra legislaţiei ţării de destinaţie înainte de plecare şi să o respecte.























































