Prefectul judetului Timis vrea sa izoleze vestul tarii, ca in vremea ciumei

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Printre masurile propuse de autoritati pentru zonele afectate de inundatii se gasesc si unele care frizeaza ridicolul. Astfel, autoritatile din judetul Timis ar vrea sa instituie carantina, pentru a

Printre masurile propuse de autoritati pentru zonele afectate de inundatii se gasesc si unele care frizeaza ridicolul. Astfel, autoritatile din judetul Timis ar vrea sa instituie carantina, pentru a preveni aparitia malariei. Prefectul judetului, Ovidiu Draganescu, a declarat pentru Mediafax ca, daca va fi instituita carantina, nici o persoana nu va putea parasi zona timp de mai multe luni! Pericolul insa, dupa cum ne-au declarat specialisti de la Institutul Cantacuzino, nu-l reprezinta cei care traiesc in zona. Sinistratii ar putea, eventual, sa fie contaminati de persoane infestate, care vin in judet. Pentru ca o astfel de masura sa fie eficienta, ea ar trebui impusa si judetelor limitrofe. Persoanele vizate sunt cele care au lucrat in tari cu risc crescut de malarie. Cum in apropiere exista Vama Bors, carantina inseamna sa verifici orice om care intra in tara sau chiar sa izolezi vestul teritoriului national. In Romania, malaria a fost eradicata din anii '60. "De atunci si pana in ziua de astazi nu a mai aparut nici un caz nou. Au mai existat persoane care au suferit de malarie, dar acestea au luat boala din afara tarii. De altfel, nu a existat un proces malarigen, adica pacientul care a venit in tara cu boala nu a raspandit-o", ne-a declarat Vasile Bugarin, de la Institutul Cantacuzino. Masurile de carantinare s-au practicat in urma cu sute de ani pentru ciuma sau febra galbena. Malaria este o boala infectioasa, provocata de agentii patogeni introdusi in organism prin intepatura tantarului anofel. "Dupa ce s-a consolidat eradicarea malariei, masurile de combatere a tantarilor s-au mai relaxat si acestia au reaparut. Exista riscul ca unii oameni care au avut malarie in trecut sa mai fie purtatori ai parazitului, dar trebuie sa ne intrebam daca acestia mai sunt in viata. Sansa de izbucnire a unei epidemii este infima. Planul l-as putea numi fantasmagoric. Astfel, desi dupa inundatii in vestul tarii s-au creat conditii de dezvoltare a tantarilor anofeli, ipoteza unei epidemii de malarie este exclusa", ne-a mai spus dr. Vasile Bugarin.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite