PR-ul, un domeniu în care femeile frumoase au succes
Relaţiile publice sunt considerate un domeniu la care oricine, indiferent de pregătirea profesională, pare a avea acces Domeniul "relaţiilor publice" este un adevărat magnet pentru cei
Relaţiile publice sunt considerate un domeniu la care oricine, indiferent de pregătirea profesională, pare a avea acces
Domeniul "relaţiilor publice" este un adevărat magnet pentru cei care se pricep puţin sau deloc la el. Ideea generală este că, dacă nu eşti "şmecher" şi dispui de ceva abilităţi sociale (a se citi în limbaj colocvial "papagal"), cu siguranţă ai multe şanse în PR.
Multe doamne care au o mai strânsă legătură cu modellingul decât cu acest domeniu sau care au o poziţie incertă în cadrul unei firme (care le plăteşte totuşi, cu bunăvoinţă, un salariu) se grăbesc să adauge pe cartea de vizită "PR officer" sau chiar "PR manager". Am stat de vorbă cu trei tinere care lucrează în domeniul Relaţiilor Publice şi care au ceva de spus prin experienţa şi poziţia la care au ajuns, care este mai mult decât un titlu pe o carte de vizită. Oana Hurdubelea a studiat Psihologia şi a început drumul în domeniu ca "PR la client", mai precis pentru un important trust de presă glossy. Acum lucrează la agenţia "Saatchi & Saatchi", unde, crede ea, provocările sunt mai mari, pentru că şi clienţii sunt foarte diverşi. Gabriela David este PR officer în clubul "El Comandante". A început să lucreze la o editură, venind iniţial la interviu pentru un "job" de redactor. A pus pe loc la cale o schemă viabilă de promovare a unui nou produs al editurii, încât angajatorul a văzut-o în mod firesc în această poziţie. Anca Ivanciu, director de marketing şi PR al Canalului National Geographic în România, a început tot într-o editură şi crede că a obţinut primul job prin... normalitate în tot ceea ce a spus, în modul cum a arătat. A continuat participând la cursuri de specialitate, iar mai nou a pus ochii pe un MBA, pe care îl face însă, "aşa, ca să dea bine".
Anca spune că este o percepţie greşită faptul că ai nevoie de cursurile unei facultăţi de profil pentru a putea lucra în domeniu. Asta nu înseamnă, fireşte, că este suficient să fii o femeie frumoasă (este totuşi un domeniu în care predomină femeile), căreia să îi lipsească experienţa de muncă. Din păcate, mulţi oameni din acest business nu au habar de existenţa unei teorii (care provine tot din experienţa mult mai îndelungată a companiilor americane) şi a unor informaţii cărora le putem spune deja ştiinţifice. Urmarea: se face un PR urechist, explică Oana Hurdubelea.
Trebuie să existe în mod clar şi o parte "strălucitoare" a întregii afaceri, că doar nu iese foc fără fum. Gabi crede că este vorba de norocul de a cunoaşte oameni creativi, care te impulsionează să nu cazi în blazare. Când vorbeşte despre mirajul domeniului, Oana se gândeşte la vedetele şi la liderii de opinie la care ai acces mult mai uşor. A, şi impresia că salariile sunt astronomice. "Poate că odată erau", spune ea...
Întoarcere de 360 de grade la un bal de clasa a VIII-a
Zilele proaste nu lipsesc nici ele. Gabi mărturiseşte că a avut şi unele dezastruoase, ca oricine, când, copleşită de câte avea de făcut, a decis că este inutilă şi că... într-adevăr, oricine poate fi PR! După trei întâlniri reuşite şi-a schimbat părerea. Anca a organizat un eveniment important, care s-a transformat în "Banchet de clasa a VIII-a al anilor '90". Înţelegeţi cam care era atmosfera... Următoarele au fost mult mai reuşite. Profesionalismul este foarte scăzut în cazul multora din acest domeniu. De la greşeli de ortografie la mailuri la care nu se răspunde pe veci, la abordarea unei atitudini de vedetă. Una dintre problemele lipsei de profesionalism este absenţa unui departament de PR în fiecare companie.
Un om care are doar mai multe sarcini şi care nu este plătit în plus nu va face niciodată treabă bună, este de părere Gabi David. Cât despre cei care nu au ce căuta în acest domeniu: oamenii cu mintea înceată!
Primele cinci impresii greşite despre Relaţiile Publice:
1. Aspectul fizic primează. Este adevărat, dar în proporţie de 10%. Important e să ai un aspect decent. De cele mai multe ori, chiar nu e indicat să ieşi în evidenţă.
2. Mulţi cred că PR-ul înseamnă socializare, băut cafea şi zâmbet frumos. Greşit! Ca să poţi avea un dialog pertinent cu cineva, trebuie să cunoşti foarte bine brandul pe care îl reprezinţi, să ştii exact în ce direcţie merge, ce ai de oferit.
3. Oricine poate să facă acest job. E o capcană în care am căzut şi eu…
4. PR-ul doar promovează programele pe care le face altcineva. De fapt, el trebuie să fie direct implicat în crearea acestora.
5. Dacă stai printre oameni importanţi, eşti şi tu important. Fals. PR-ul este o meserie pentru oameni decenţi.
(Gabriela David, PR manager "El Comandante")





















































