Pr. Calciu-Dumitreasa a plecat la Domnul
0Personalitate de seamă a BOR, Pr. Gheorghe Calciu-Dumitreasa a plecat dintre noi, în noaptea de marţi spre miercuri. Părintele se întorsese săptămâna trecută în Washington, unde locuia,
Personalitate de seamă a BOR, Pr. Gheorghe Calciu-Dumitreasa a plecat dintre noi, în noaptea de marţi spre miercuri. Părintele se întorsese săptămâna trecută în Washington, unde locuia, după ce a urmat un tratament în România. Pr. Calciu s-a născut la 23 noiembrie 1925 în Mahmudia. Datorită luptei sale anticomuniste a făcut închisoare în repetate rânduri, totalizând peste 21 de ani. Absolvent de filologie şi teologie, Pr. Calciu a fost o conştiinţă creştină vie şi mărturisitoare ca dovadă protestul său la dărâmarea Bisericii Enei din Bucureşti din 1 mai 1977. O ultimă arestare s-a petrecut în 1979, ca urmare a predicilor sale curajoase. A fost apărat din exil de mai multe personalităţi în frunte cu Mircea Eliade, Eugen Ionesco, Paul Goma, Monica Lovinescu, Virgil Ierunca. A fost eliberat în 1984, în urma unor ample presiuni internaţionale făcute de marii lideri ai vremii Ronald Reagan, Papa Ioan Paul al II-lea, Margaret Thatcher. Un an mai târziu, a fost obligat să părăsească România, ajungând în SUA unde şi-a continuat lupta anticomunistă. După '89, a revenit de multe ori în ţară fiind întâmpinat cu deosebită simpatie. Fiind grav bolnav, acum câteva săptămâni a fost vizitat la spital de PF Patriarh Teoctist. Pr. Calciu Dumitreasa este autorul a mai multor cărţi în care sunt adunate articolele şi studiile sale de teologie creştin-ortodoxă.
Testamentul Părintelui Calciu
"Când Dumnezeu mă va chema la El, vor fi nişte trepte de parcurs pentru pregătirea trupului meu spre îngropare. Mai întâi, să stiţi că Părintele Stareţ al Mănăstirii Petru Vodă, Arhimandritul Iustin Pârvu, ne-a acordat în cimitirul mănăstirii două gropi alăturate, pentru ca, aşa cum am trăit în viaţă, să fiu şi-n moarte, cu sotia mea Adriana, care m-a ajutat în imprejurările grele cu un curaj pe care, înainte de aceste împrejurări, nici nu i l-am bănuit", spune Părintele Calciu în testamentul său, datat 12 noiembrie, când se afla într-un spital din România, cu zece zile înainte de moarte. "Conform legilor americane, trupul meu va fi depus într-o casă mortuară care va îndeplini procedurile prevăzute pentru un trup care va fi transportat în România. După spălarea profesională făcută de casa mortuară, rugaţi un preot ortodox să spele trupul cu vin şi untdelemn, rostind rugăciunile de cuviinţă şi miruindu-mă pe tot trupul. Apoi să mă îmbrace cu straiele preoteşti şi pe piept să-mi pună icoana Maicii Domnului, cea sculptată în os şI fixată într-un cadru de lemn, pe care mi-a dăruit-o în spital Prea Fericitul Patriarh Teoctist al României, care mi-a dat şi binecuvântare pentru asta", continuă, în testamentul său, Părintele Calciu Dumitreasa. "În mâna dreaptă să-mi pună sfânta cruce şi mătăniile primite de la Mănăstirea Diaconeşti, care vor merge cu mine în mormânt", se mai arată în documentul transmis ieri de familia Calciu, care locuieşte în Washington D.C. Familia urmează să anunţe data la care corpul neînsufleţit va fi adus în România (Andrei Badin)























































