Oferta distracţiilor din Bucureşti pentru sărbătorile îndrăgostiţilor
0În weekendul dinaintea primei aniversări a îndrăgostiţilor, Sfântul Valentin, bucureştenii au ce alege din meniul pro sau contra acestui eveniment importat. Dacă nu vă surprindeţi plăcut
În weekendul dinaintea primei aniversări a îndrăgostiţilor, Sfântul Valentin, bucureştenii au ce alege din meniul pro sau contra acestui eveniment importat. Dacă nu vă surprindeţi plăcut partenerul, mai aveţi o şansă: pe 24 februarie vine Dragobetele, a doua zi a îndrăgostiţilor
Pro-Valentine's Day
Amatorii evenimentului din 14 februarie s-au înghesuit, la sfârşitul acestei săptămâni, în magazinele cu reduceri şi cadouri speciale pentru Valentine's Day. La Sala Dalles, inimioarele din pluş au fost detronate anul acesta de trandafirii din ciocolată şi de mesajele pe vitralii şi pe lemn. Un buchet cu 15 trandafiri aranjaţi într-o vază din lut costă 190 de lei. Îndrăgostiţii care vor să îşi transmită mesaje într-un mod inedit pot, în schimbul a 10 lei, să îşi picteze cuvintele pe inimioare din lemn, pe rame de fotografii sau discuri de pick-up. Pasionaţii tehnologiei găsesc la Sala Dalles cadouri 3D. Un breloc în care este imprimat chipul logodnicei sau al logodnicului costă 40 de lei. La Plaza România, romanticii pot să ceară unui caricaturist să le facă portretele sau pot asista la demonstraţiile de dans ale lui Mihai Petre şi
Elwira Duda. Varianta în limba română a Zilei Îndrăgostiţilor va fi exploatată la maximum şi de cluburile din Capitală. Printre cele mai atrăgătoare oferte pentru 14 februarie se numără "Blind date", de la Studio Bar, "Valentine's Day Party" de la Cotton Club şi ONX Club, dar şi petrecerea care promite că te va îndrăgosti de la Opium Studio, în timp ce în Club Twice "Fac ce vreau de Valentine's ca VIP", promit organizatorii.
Anti-Valentine's Day
Pentru cei care s-au săturat de inimioare şi infinite drăgălăşenii îşi pot găsi ceva de făcut în ziua fatidică. Există alternative de distracţie cât cuprinde. La Club A, Ţapinarii au declarat război total sărbătorii importate, la Coyote Cafe cântă Jukebox Band, iar la Studio Martin, Parlament. La Cafepedia este concert Live Sax Music, la The Jack, atmosferă Route 66. Pentru cei care sunt decişi ca Valentine's Day să nu le strice cheful de distracţie, la The Upstairs Cafe este Karaoke Day and Night. Cireaşa de pe tort este oferită însă de Ceski Club, care a organizat "Gentlemen's Night", fix de ziua drăgălăşeniei.
Iar pentru ca seara să fie chiar mai atractivă, pentru cei cărora li se face foame, restaurantul Contele Dracula de pe Splaiul Independenţei are pregătit un meniu special şi un spectacol pe măsură. Inimi frânte, la propriu!
Dacă există obligativitatea unei surprize, anti-valentinii găsesc la Sala Dalles cadouri mai puţin convenţionale. Figurine din oţel şi cupru, cu piuliţe şi şuruburi, care ilustrează activităţi din viaţa de zi cu zi sau haine military sunt surpriza perfectă pentru un iubit sau o iubită cu simţul umorului.
Valentin, un preot iubăreţ
Sărbătoare de origine catolică, Valentine's Day are mai multe semnificaţii. Una dintre ele spune că în timpul împăratului roman Claudiu al II-lea erau interzise căsătoriile, pentru că bărbaţii familişti refuzau să mai plece în armată. În acele vremuri a trăit un preot pe nume Valentin, care nu a ţinut cont de această restricţie şi i-a ajutat pe creştini în ascuns să-şi unească destinele. A fost întemniţat, iar în închisoare s-a îndrăgostit de fiica gardianului, căreia îi trimitea zilnic scrisori de dragoste. Într-o zi de 14 februarie, el a fost executat, această dată devenind ziua Sfântului Valentin. În ţara noastră, sărbătoarea a fost importată din Statele Unite imediat după 1990.
Dragobetele aduce iubire tot anul
Fiu al Babei Dochia, Dragobetele este sărbătorit pe 24 februarie. El se diferenţiază de blajinitatea Sfântului Valentin din tradiţia catolică, fiind un bărbat chipeş, un neastâmpărat. Preluat de la vechii daci, unde Dragobetele era un peţitor şi un naş al animalelor, românii l-au transfigurat în protectorul iubirii. Dragostea este serbată şi pe alte meleaguri. Astăzi, la ora 13.00, bucureştenii care se vor afla în Piaţa Obor vor putea gusta un desert tradiţional turcesc, care simbolizează dragostea pentru familie, prieteni şi vecini. Porţiile de "ashura",
preparat cunoscut ca "budinca lui Noe", se vor distribui dintr-o arcă ce se doreşte a fi reprezentarea celei originale.























































