O comisie analizează dacă Distonocalmul va mai fi fabricat
0Ministrul Sănătăţii Publice, Eugen Nicolăescu, a dispus constituirea unei comisii comune, alcătuită din reprezentanţi ai Agenţiei Naţionale a Medicamentului (ANM) - Direcţia farmaceutică
Ministrul Sănătăţii Publice, Eugen Nicolăescu, a dispus constituirea unei comisii comune, alcătuită din reprezentanţi ai Agenţiei Naţionale a Medicamentului (ANM) - Direcţia farmaceutică din minister, care, în termen de o săptămână, să analizeze, împreună cu reprezentanţii Zentiva, posibilitatea reluării fabricaţiei Distonocalmului.
Comisia va fi coordonată de preşedintele ANM, farmacist Magdalena Bădulescu.
Până pe data de 3 noiembrie, comisia trebuie să prezinte un raport privind condiţiile în care se poate relua fabricarea acestui medicament.
În situaţia în care Zentiva va continua să solicite o majorare substanţială de preţ , Ministerul Sănătăţii Publice (MSP) va răspunde acestui demers şi îşi cere anticipat scuze pacienţilor care vor trebui să plătească un preţ mai mare pentru medicamentul de care au nevoie - respectiv Distonocalmul.
Preşedintele ANM a declarat pentru Rompres că, probabil marţi, va avea loc o întâlnire cu reprezentanţii conducerii Zentiva, pentru a vedea care sunt cauzele care au dus la sistarea producţiei şi a găsi soluţii pentru reluarea fabricaţiei.
''Reprezentanţii Zentiva au anunţat, încă de la începutul anului, că nu mai pot fabrica o serie de produse, dar nu includeau între acestea Distonocalmul'', a precizat Bădulescu.
Producţia de Distonocalm a fost întreruptă în vară.























































