Militarii romani din Irak si Afganistan, felicitati in direct de Ziua Armatei

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Ieri, in Capitala, memoria soldatilor cazuti la datorie a fost cinstita prin ceremonii militare si depuneri de coroane de flori la Mormantul Ostasului si Monumentul Eroilor Nea--mului. Nici trupele

Ieri, in Capitala, memoria soldatilor cazuti la datorie a fost cinstita prin ceremonii militare si depuneri de coroane de flori la Mormantul Ostasului si Monumentul Eroilor Nea--mului. Nici trupele romanesti din teatrele de razboi nu au fost uitate. Condu-cerea Ministerului Apa-rarii Nationale a intrat in legatura cu militarii din Irak si Afganistan in cadrul unei videoteleconferinte. Cu aceasta ocazie, Teodor Atanasiu, ministrul apararii, si generalul Eugen Badalan, seful Statului Major General, au multumit solda-tilor pentru modul exemplar in care isi executa misiunile, urandu-le sa se intoarca sanatosi acasa. Pe 25 octombrie 1944, ultima palma de pamant romanesc era eliberata de sub ocu-patia straina. Cativa ani mai tarziu, in 1959, aceasta data devenea Ziua Armatei Romaniei.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite