Mesajul Regelui Mihai : Daţi României o nouă Constituţie
0Regele Mihai lansează astăzi, la palatul Elisabeta, un mesaj cu ocazia decernării premiulului > . Iată un fragment din mesajul regal: > .
Regele Mihai lansează astăzi, la palatul Elisabeta, un mesaj cu ocazia decernării premiulului << Hanno R. Ellenbogen >> . Iată un fragment din mesajul regal: << Acum, la început de drum instituţional european şi atlantic, naţiunea română mai are de îndeplinit un pas istoric. Acest pas nu este unul politic, ci unul identitar şi statal, care angajează viitorul ţării. În deplin respect pentru tradiţiile noastre şi pentru democraţie, România are nevoie să-şi dăltuiască o Constituţie europeană care să dea un rol limpede, neechivoc şi complementar instituţiilor Statului.
Tot ceea ce îndepartează de la aceasta voinţă nu are alt efect decât să slăbească ţara şi să-i atragă din ce în ce mai multe contestări. Prin această voinţa istorică, se poate duce la bun sfârşit reconstruirea economică şi socială a ţării. Am primit onoarea de a fi Regele României acum exact optzeci de ani. În anul 1927, nici unul dintre oamenii politici de astăzi nu erau născuţi. Jurământul de Rege îmi cerea să păzesc constituţia şi legile poporului român, să menţin drepturile lui naţionale şi integritatea teritoriului. Tot el îmi spunea că dragostea de ţară şi grija pentru viitorul ei sunt singurul nostru ţel.
În numele atâtor zeci de ani în slujba naţiunii, vă cer tuturor să lăsaţi deoparte orice alte considerente, să dovediţi instinctul binelui naţional şi să daţi României o Lege fundamentală statornică şi îndreptată către viitor >> .























































