Lista drumurilor închise din cauza viscolului

După aproape o săptămână de când viscolul face legea în România, drumarii au mari dificultăţi când vine vorba de degajarea carosabilului. Multe drumuri sunt în continuare închise, iar zeci de localităţi au rămas fără curent electric. Situaţia nu este mai bună nici pe calea ferată. Dacă n-au fost anulate, întârzierile au ajuns până la 600 de minunte. Urmăriţi aici care este situaţia în ţară.
MAE atenţionează asupra condiţiilor de călătorie în Bulgaria
UPDATE Judeţul Dolj.
Zeci de oameni prinşi de viscol în Dolj, salvaţi de jandarmi şi armată
Mai multe drumuri judeţene şi comunale au fost închise, iar zeci de oameni au rămas împotmoliţi pe câmp. La minus 15 grade Celsius, oamenii blocaţi în zăpadă riscau să îngheţe.
Utilajele de la deszăpezire, care au plecat în ajutor au rămas şi ele înzăpezite. Militarii şi jandarmii au plecat în zonă cu maşinile din dotare pentru a-i salva pe cei care au rămas prizonieri în trafic.
Craiova: Zeci de tiruri sunt blocate la intrarea în oraş
Nouă drumuri sunt închise circulaţiei, iar peste 150 de persoane au primit cazare din partea autorităţilor locale după ce autovehiculele în care se aflau au rămas înzăpezite în noaptea de duminică spre luni, transmite NewsIn.
„Avem probleme pe drumurile din sudul judeţului şi am solicitat să intervină şi în această dimineaţă. În comuna Terpeziţia, s-a aglomerat foarte tare drumul, iar utilajele nu pot să intervină", a declarat prefectul de Dolj, Eugen Georgescu.
Potrivit Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Dolj sunt închise:
- DJ 561 A, între localităţile Urzicuţa - Băileşti, Moţăţei Gară - Moţăţei, Pleniţa - Verbiţa - Oprişor
- DJ 553, Maglavit Gară - Poiana Mare, DC 1, Băileşti - Galicea Mare-
- D 561 D, Giubega - Băileşti
- DJ 562 A, Perişor - Cioroiaşi - Boureni - Covei, Radovan - Întorsura
- DJ 552, Bucovăţ - Vârtop - Cetate
- DJ 561 B, Segarcea - Zăval
- DJ 542 , Dăbuleni - Amărăştii de Jos
- DJ 604, Amărăştii de Sus - Celaru sunt închise circulaţiei.
„Îmi cer scuze locuitorilor judeţului Dolj pentru modul în care s-a circulat pe drumurile din judeţ. Avem şi o situaţie de cartea recordurilor: un utilaj a plecat aseară şi a ajuns în această dimineaţă la Băileşti pentru că în zona Giubega nu s-a putut circula. Erau valuri de zăpadă de doi-trei metri, practic se circula ca într-un tunel", a spus preşedintele Consiliului Judeţean Dolj, Ion Prioteasa.
Luni la prânz, în comuna doljeană Moţăţei erau blocate zece autovehicule, iar primarul localităţii, Constantin Enea, a solicitat ajutorul unei societăţi particulare pentru a deszăpezi drumurile.
Judeţul Mehedinţi. Turnu Severin: Patru drumuri judeţene închise şi 11 maşini blocate la graniţa cu Dolj
Judeţul Vaslui. Nu sunt drumuri blocate, pe toate drumurile naţionale şi judeţene circulându-se în condiţii de iarnă. Pe de altă parte, zece localităţi din judeţul Vaslui au rămas fără alimentare cu energie electrică încă din cursul nopţii de duminică spre luni, după ce o linie de medie tensiune a cedat din cauza gerului.
Reprezentanţii sucursalei E.ON Vaslui au declarat că lucrările se desfăşoară cu dificultate şi că va mai dura câteva ore până la remedierea problemelor.
Judeţul Gorj. Poliţiştii gorjeni acţionează împreună cu reprezentanţii Secţiei Drumurilor Naţionale şi Judeţene Gorj pentru a asigura desfăşurarea în cât mai bune condiţii a traficului rutier. În prezent, în judeţul Gorj nu este niciun drum blocat, dar câteva sute de oameni din localitatea gorjeană Pojogeni au rămas fără energie electrică încă de duminică seara, când peste firele de înaltă tensiune au căzut mai mulţi brazi.
Judeţul Bihor. Drumurile montane au fost închise pe perioada iernii.
"Aceste sectoare se găsesc în zone muntoase, traseele fiind deosebit de dificile, siguranţa circulaţiei rutiere nefiind asigurată la această oră din cauza stării tehnice a drumurilor", a declarat Mircea Jacan, purtătorul de cuvânt al Consiliului Judean Bihor.
Sibiu: Pericol de avalansă de gradul trei în Făgăraş
Bucureşti: 200 de utilaje deszăpezesc arterele secundare ale Capitalei
Şoferii din Timişoara, umiliţi pe străzi. Firmele de deszăpezire amendate de Poliţie
Compania Naţională de Căi Ferate CFR S.A. recomandă călătorilor ca înainte de înce călătoria să solicite informaţii despre întârzierile produse în traficul feroviar la staţiile şi agenţiile CFR din Bucureşti şi din ţară, la telefon 9521, sau la dispeceratul Comandamentului Central de Iarnă din cadrul MTI.
Ploieşti: Trenuri anulate din cauza zăpezii
Întârzieri chiar şi de patru ore la trenurile internaţionale din cauza zăpezii
Trenuri anulate din cauza vremii nefavorabile
Noapte de groază în Banat: trenuri întârziate, ambulanţe blocate, - 22 de grade Celsius
Revenim cu amănunte





















































