La Medicina din Bucuresti - sub doi candidati pe un loc
0In acest an, numarul candidatilor la admiterea in institutiile de invatamant superior de stat cu profil medical a scazut simtitor fata de anii trecuti, in majoritatea centrelor universitare din
In acest an, numarul candidatilor la admiterea in institutiile de invatamant superior de stat cu profil medical a scazut simtitor fata de anii trecuti, in majoritatea centrelor universitare din tara. Unul dintre motive este organizarea admiterii, la aceeasi data, in toate universitatile de medicina, decizie adoptata, in primavara, de rectorii acestor institutii. In acest fel, un absolvent de liceu nu s-a mai putut inscrie la mai multe universitati de medicina, fiind obligat sa opteze pentru una singura, fapt ce-i nemultumeste pe unii dintre ei. Daca in urma cu cativa ani la Universitatea de Medicina si Farmacie "Carol Davila" din Bucuresti erau 6-7 candidati pe un loc, in acest an s-au inscris doar 791 absolventi de liceu pentru ocuparea celor 420 de locuri subventionate de la buget la specializarea medicina generala. In tara situatia este similara. La Craiova au fost doar 1,38 candidati/loc la medicina generala si 1,45 la stomatologie, iar la Timisoara - 1,3 candidati/loc la stomatologie si unul pe loc la medicina generala. Mai mare a fost interesul pentru specializarea fiziokinetoterapie, unde s-au inregistrat 4,46 candidati/loc si la farmacie, unde au fost 2,53 candidati/loc. Explicatiile asupra scaderii interesului pentru profesia de medic in randul absolventilor de liceu sunt ca medicii au salarii mici, iar afirmarea in profesie vine mult mai tarziu decat in alte domenii.























































