Judeţ cu judeţ: Un nou mall se deschide astăzi în centrul Piteştiului

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Un nou mall se deschide astăzi în centrul Piteştiului, judeţul Argeş. Un poliţist din Ilfov a denunţat doi oameni de afaceri care i-au oferit o mită de 10.000 de euro. Mai mulţi angajatori din Danemarca oferă 30 de locuri de muncă pentru fermieri gorjeni, vorbitori de limba engleză. Oana Timiş, fiica primarului din Haţeg, a transportat ketamina cumpărată de la dealer cu maşina părinţilor. Un bărbat din Roşiorii de Vede, Teleo

ALBA. Zeci de pelerini vin zilnic la monumentul „Calvarul Aiudului" pentru a se închina la „moaşte". Preoţii susţin că e vorba de rămăşiţele unor „martiri pentru credinţă", dar istoricii spun că acestea sunt, de fapt, oasele unor bolnavi de TBC.

ARAD. Baruțu T. Arghezi, fiul scriitorului Tudor Arghezi, va fi înmormântat azi, la cimitirul „Pomenirea" din Arad, în cripta familiei.

ARGEŞ. Un nou mall se deschide azi la Piteşti. Magazinul a fost amenajat în locul fostului magazin Trivale, având 150 de spaţii comerciale, terase şi restaurante.

BACĂU. Protejat de victimele sale. Ancheta poliţiei trenează în cazul accidentului provocat în martie de Alexandru Umbrărescu, fiul lui Dorinel Umbrărescu. Cei patru tineri răniţi refuză să colaboreze cu poliţiştii.

BIHOR. Comisarul-şef Florian Teuca (48 ani), fost adjunct al Inspectoratului Judeţean de Poliţie, a fost găsit ieri mort în vila din Sânmartin. Cauza: atac de cord.

BISTRIŢA-NĂSĂUD. Lideri la restanţe. Potrivit BNR, valoarea întârzierilor la credite depăşeşte 11% din totalul împrumuturilor acordate în judeţ, bistriţenii fiind cei mai mari rău-platnici din ţară.

BOTOŞANI. Tabără de supravieţuire în Codrii de Aramă. Peste 100 de tineri din toată ţara se întâlnesc în weekend la Agafton unde vor învăţa să se orienteze în natură şi să se apere de pericole.

BRAŞOV. Urşii gunoieri sunt ţinuţi departe de oraş cu dulciuri. Vânătorii au dus ieri ciocolată, napolitane şi biscuiţi în mai multe locuri din pădure.

BRĂILA. Bebeluş găsit în faţa uşii. Valeriu Robitu a anunţat ieri la 112 că cineva i-a lăsat în prag un copil. Perfect sănătos, băieţelul a fost internat la Pediatrie. Poliţia caută mama.

BUZĂU. Primarii îşi anunţă demisiile. Printre edilii care vor să renunţe la primării se numără cei din Mihăileşti, Valea Salciei şi Gherăseni. Ei spun salariile sunt prea mici şi că se vor întoarce la vechile lor meserii.

CARAŞ-SEVERIN. Procurorii au finalizat rechizitoriul în cazul lui Cristian Ungur, care a rănit patru persoane pe pista din Caransebeș, la 8 august. Magistraţii urmează să-i stabilească pedeapsa.

CĂLĂRAŞI.Opt ostroave declarate situri naturale au fost incluse într-un program de promovare a turismului ecologic pe Dunăre. Insulele au fost împădurite cu specii de plop şi salcie, iar în zonă au fost instalate platforme de cuibărit pentru vulturul codalb şi pentru şoimul dunărean, specii de păsări protejate prin lege.

CLUJ. Staţiunea Băişoara din Munţii Apuseni găzduieşte în weekend „Cupa Clujului" la offroad auto. Cei peste 80 de piloţi vor trebui să treacă prin noroi, stânci, buşteni, dar şi prăpăstii.

CONSTANŢA. În această seară, din faţa Cazinoului din Mamaia o caravană pornește prin toate staţiunile de pe litoral. Punctul final este Vama Veche, unde la miezul nopţii se vor desface şampaniile, marcând ultimul weekend de vară.

COVASNA. Cursă de 1.000 de kilometri, pentru Cartea Recordurilor. Pap Zoltan, din Târgu Secuiesc, a pornit, aseară, cu bicicleta, pe traseul Târgu Secuiesc - Lugoj- Orşova- Craiova- Câmpu Lung Muscel, şi retur prin munţii Bucegi.

DÂMBOVIŢA. Cadavrul unui bărbat de 48 de ani din Băleni, a fost găsit, ieri, în râul Ialomiţa, . Oamenii legii cred că este vorba despre un bărbat care a fost dat dispărut, duminică, de la o nuntă.

DOLJ. Criminaliştii au descoperit ieri cadavrul lui Gheorghe Leonte Băluţă îngropat în via din spatele casei sale din comuna Rojişte. Bărbatul de 52 de ani dispăruse de acasă de câteva zile. Fiul victimei, Constantin Băluţă, este principalul suspect.

GALAŢI.Tânărul care a tras, joi, mai multe focuri de armă asupra unor trecători, în zona centrală a Galaţiului, a declarat procurorilor că a făcut acest lucru pentru că se plictisea. Agresorul, Daniel Sârghi (22 de ani), fără ocupaţie şi cu antecedente penale, va fi cercetat pentru ultraj, tulburarea liniştii publice şi vătămare corporală.

GIURGIU. O adolescentă de 14 ani s-a înecat joi seară în râul Argeş. Fata, din Găieseni, plecase la scăldat cu fratele mai mic, şi a fost luată de curenţii puternici.

GORJ. Gorjenii sunt aşteptaţi să-şi depună dosarele la AJOFM pentru 30 de locuri de stagiari în ferme de animale din Danemarca. Angajatorii oferă contracte pe 18 luni şi salarii brute de 1.300 de euro pentru absolvenţii de agronomie sau zootehnie care vorbesc bine limba engleză.

HARGHITA. Zeci de proiectile descoperite de un cioban, în pădure. 40 de grenade au fost găsite în apropierea satului Casinu Nou, acestea fiind detonate ieri de angajaţii Inspectoratului pentru SItuaţii de Urgenţă.

HUNEDOARA. Anchetatorii dosarului „Ketamina", în care Oana Timiş (21 de ani), fiica primarului din Haţeg, Nicolae Timiş, a fost arestată pentru trafic de droguri, au stabilit că tânăra a folosit maşina părinţilor pentru a transporta stupefiantele.

IALOMIŢA. Peste 14 tone de ajutoare pentru sinistraţii din Moldova mucegăiesc în depozite. Crucea Roşie are nevoie de 2.000 de lei pentru a transporta donaţiile în judeţele afectate de inundaţiile din această vară.

IAŞI. Staţii de autobuz plantate în calea bicicliştilor. Primăria Iaşi a amenajat 50 de refugii destinate celor care aşteaptă mijloacele de transport în comun. Unele staţii au fost însă amplasate chiar pe pistele destinate bicicliştilor, făcute printr-un proiect finanţat de Uniunea Europeană.

ILFOV. Mită de 10.000 de euro, prinsă în flagrant. Un român şi un iranian sunt urmăriţi penal pentru corupţie, după ce au încercat să dea mită unui poliţist, a informat, ieri, Direcţia Generală Anticorupţie Ilfov.

MARAMUREŞ. Un patron nu şi-a primit de doi ani banii pentru lucrările de reabilitare a şcolii din Botiza. El a încercat de două ori să se sinucidă după ce şi-a vândut apartamentul pentru a achita datoriile către furnizori.

MEHEDINŢI. Tratament cu pastilele pacientului. Bolnavii internaţi la Spitalul Judeţean sunt trimişi să-şi cumpere singuri medicamentele, chiar dacă sunt asiguraţi. Furnizorii nu mai onorează comenzile unităţii medicale din cauza datoriilor.

MUREŞ. 25.000 de lei în plus, pentru promovarea judeţului. Bugetul de 598.000 de lei a crescut din cauza majorării TVA. Banii vor fi folosiţi pentru realizarea de pliante şi CD-uri în limbile română, maghiară, engleză, franceză, germană şi italiană.

NEAMŢ. Traseu educativ prin Rezervaţia Vânători Neamţ. Administraţia parcului a amenajat cu bani de la UE peste 32 de kilometri de trasee, care fac legătură între rezervaţia de zimbri, Mănăstirea Neamţ şi schiturile Pocrov şi Cărbuna.

OLT. Tânărul care şi-a incendiat vecina a ajuns în arest. Marius Marian Nederu (21 de ani), care a omorât duminică o femeie, la Corabia, ajutat de mama lui, a primit mandat de arestare pentru 29 de zile. Bărbatul va fi supus unei examinări psihiatrice.

PRAHOVA. 16 radare îi vânează pe turiştii vitezomani de pe DN1, în weekend. Poliţiştii prahoveni îi vor sancţiona, de mâine, până duminică, pe şoferii care încalcă regulile de circulaţie.

SATU MARE. Un leu - cu atât a contribuit judeţul la Fondul de Solidaritate. De la deschiderea contului, în mai, o singură persoană a făcut o donaţie pentru cei afectaţi de inundaţii, iar aceasta a fost de un leu.

SĂLAJ. Mai puţin de jumătate dintre cele 61 de primării din judeţ pot să-şi plătească angajaţii din taxele şi impozitele locale.

SIBIU. Premierul a cerut verificări la firma familiei prefectului din Sibiu. Societatea condusă de familia lui Constantin Trihenea, SC Conelt SRL, a realizat două subtraversări şi două lucrări de protecţie a unor reţele de apă, în valoare de 60.000 de euro.

SUCEAVA. Româna, limbă străină pentru 76 de elevi. Aproape un sfert dintre cei 329 de candidaţi înscrişi la ultima sesiune de bacalaureat au dovedit o cunoaştere „de nivel mediu" a limbii române.

TELEORMAN. Crimă pasională într-un hotel din Roşiorii de Vede. Viorica Filip (39 de ani) a fost gasită moartă într-o cameră de hotel, cu o pernă lângă ea. Iubitul ei, Cristian Neţulescu, spune că a auzit o voce care îi zicea să-şi ucidă iubita, după care nu-şi mai aminteşte nimic.

TIMIŞ. Scandal între anchetat şi anchetator. Poliţistul Dinel Marioni s-a luat la harţă, joi noapte, cu Romică Bejenariu, căruia i-a întocmit patru dosare penale pentru violenţă. Trei echipaje de poliţie au intervenit pentru aplanarea conflictului.

TULCEA. Bar vandalizat. Mai mulţi petrecăreţi s-au încăierat în noaptea de joi spre vineri în Pub-ul Inside din Tulcea, iar barul a fost distrus. Bătăuşii au ajuns la spital.

VASLUI. Pedofilul scoţian şi-a şocat părinţii cu faptele sale. James Connor (33 de ani), acuzat că a abuzat sexual cinci copii din Vaslui, ademenindu-i cu dulciuri, este însă o mai veche cunoştinţă a poliţiştilor din ţara sa, fiind condamnat pentru furt, fraudă şi trafic de droguri.

VÂLCEA. Şcoală în pericol. Lucrările la fundaţia unei noi şcoli, abandonate în 2009, au slăbit zidul de sprijin al Dealului Capela, din Râmnicu Vâlcea, acesta riscând să se surpe peste clădirea Grupului Şcolar „Nicolae Pleşoianu", unde învaţă 1.400 de elevi.

VRANCEA. Şeful Inspectoratului Şcolar, pus pe liber pentru a treia oară într-un an. Iordache Bostan a fost suspendat din funcţie prin ordinul ministrului Educaţiei, la două luni după ce a fost trimis în judecată pentru trafic de influenţă. Bostan este acuzat de fraudarea Bacalaureatului din 2008.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite